Pierwsze w Polsce relikwie patronki dzieci pierwszokomunijnych już w Chojnowie!
W piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do kościoła pw. śś. Piotra i Pawła w Chojnowie zostały uroczyście wniesione relikwie bł. Imeldy Lambertini. To właśnie w tym dolnośląskim miasteczku znajduje się Diecezjalne Centrum Eucharystycznego Ruchu Młodych. Procesji i Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Już od godzin przedpołudniowych członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych, m.in. z Kamiennej Góry, Krzeszowa, Nowogrodźca czy Chojnowa, brali udział w dniu wspólnoty. Wśród atrakcji były gra gra terenowa nt. „ERM i Eucharystia”, ognisko oraz tańce i zabawy integracyjne. Łącznie spotkało się tego dnia ponad 130 osób z diecezji i spoza niej.
- Tak, uważam, że udało nam się powitanie bł. Imeldy w diecezji legnickiej - mówi krótko ks. Jarosław Górecki, diecezjalny asystent Eucharystycznego Ruchu Młodych Diecezji Legnickiej.
Eucharystia w chojnowskim kościele została połączona z 15. rocznicą działalności tamtejszego Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych "
Pierwsze starania o relikwie bł. Imeldy podjęto już kilka lat temu. Za drugim podejściem, za zgodą arcybiskupa Bolonii Matteo Zuppiego, udało się zdobyć te relikwie z jego diecezji. To właśnie w Bolonii, w kościele św. Zygmunta, znajduje się grób błogosławionej Imeldy Lambertini. 9 maja delegacja z Chojnowa wróciła stamtąd z jej relikwiami. Przedstawiciele diecezji legnickiej spotkali się z abp. Zuppim, odwiedzili także siostry dominikanki.
Jędrzej Rams /Foto Gość
Chojnowski kościół zapełnił się wiernymi
To właśnie w tym zgromadzeniu 12-letnia wówczas Imelda przebywała i przyjęła I Komunię św. Oprócz relikwii, delegacja otrzymała także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych. Parafia w Chojnowie będzie prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym będą relikwie bogosławionej.
Bł. Imelda żyła w pierwszej poł. XIV w. Urodziła się w Bolonii, w rodzinie hrabiowskiej. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem, mając zaledwie 9 lat, oczywiście za zgodą swoich rodziców. Jej wielkim pragnieniem było pełne uczestnictwo w Mszy św. Gdy miała 12 lat, podczas Eucharystii nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św.
Za pozwoleniem Leona XII zaczęto czcić Imeldę jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii św.
Jest plan, by Chojnów był miejscem przechowywania tych relikwii i by bł. Imelda stała się patronem ERM w diecezji legnickiej. Już odbywały się pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych do Chojnowa. Teraz będą zapewne organizowane częściej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.