W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm, w przyjętej w piątek przez aklamację specjalnej uchwale, oddał hołd jej ofiarom i bohaterom: żołnierzom, ludności cywilnej, "wszystkim, którzy polegli i walczyli w imię wolności Ojczyzny". "Sejm czci pamięć tych, którzy w imię niepodległości Polski nie wahali się poświęcić swojego życia i zdrowia" - głosi uchwała.
Przypomniano w niej, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, a wkrótce potem, 17 września, w wyniku układu Ribbentrop-Mołotow, w granice II Rzeczpospolitej wkroczyły wojska ZSRR.
Sejm wezwał też, w imię ofiar II wojny światowej, do "szczególnego szacunku dla prawdy historycznej i przeciwstawienia się próbom rozmywania odpowiedzialności za dramat milionów obywateli Europy i świata".
"Tragedia II wojny światowej otworzyła w dziejach Europy nowy rozdział, w którym dzięki pojednaniu pokój i współpraca stały się fundamentem zjednoczonej, demokratycznej Europy" - czytamy w sejmowej uchwale. Wyrażono w niej też wdzięczność tym, którzy "przyczynili się w ostatnim półwieczu do zachowania pokoju, którego gwarantem są dziś Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki".
Przypomniano, że II wojna światowa kosztowała życie prawie sześciu milionów obywateli Polski, a "polscy żołnierze mężnie stawili czoła niemieckiemu najeźdźcy we wrześniu 1939 roku, a potem na wielu frontach II wojny światowej, w tym takie w formacjach podziemia".
"W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm oddaje hołd jej ofiarom i bohaterom. Żołnierzom, którzy walczyli, ginęli, byli mordowani, na wschodzie i zachodzie, ludności cywilnej; wszystkim tym, którzy polegli i walczyli w imię wolności ojczyzny i współobywateli, w tym także prawie czterystu posłom i senatorom II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w latach 1939-1945" - napisano w uchwale.
Według Sejmu, dzień w którym "oddajemy należną cześć ponad 50 milionom ofiar tej okrutnej wojny, gdy czcimy bohaterów, którzy zapisali tak chlubną kartę w historii polskiego oręża, stanowi także swoiste memento skłaniające do silnego postanowienia, iż należy uczynić wszystko co możliwe, aby już nigdy we współczesnym świecie wojny i konflikty zbrojne nie były sposobem rozwiązywania sporów, aby wszystkie państwa i narody mogły żyć i rozwijać się w pokoju".
W ramach obchodów rocznicowych, w czwartek w Sejmie odbył się specjalny koncert ku czci poległych parlamentarzystów - niemal 400 posłów i senatorów II RP. W holu głównym Sejmu Orkiestra Symfoniczna pod batutą Antoniego Wita i Chór Filharmonii Narodowej wykonali "Requiem" Mozarta. W uroczystości wziął udział prezydent Lech Kaczyński i rodziny parlamentarzystów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
We wtorek 1 września w Sejmie przy tablicy z nazwiskami parlamentarzystów, którzy stracili życie w czasie wojny odbędzie się natomiast nabożeństwo ekumeniczne poświęcone ich pamięci.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.