Na Westerplatte zakończyła się we wtorek po południu międzynarodowa część uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Najważniejszą część prawie dwugodzinnych obchodów stanowiły wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Rosji Władimira Putina. Głos zabrali też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek a także szefowie rządów: Ukrainy - Julia Tymoszenko, Francji - Francois Fillon i Fredrik Reinfeldt - premier Szwecji, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej.
Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa.
Zagranicznych gości witał Donald Tusk. Jako ostatni na Westerplatte przybył Władimir Putin. W uroczystości na Westerplatte uczestniczyło także 350 mieszkańców, którzy zaproszenia do udziału w obchodach wygrali w konkursach internetowych zorganizowanych przez miasto Gdańsk. Przypłynęli oni na teren Westerplatte dwoma katamaranami.
Po spotkaniu na Westerplatte uczestnicy uroczystości udali się na przyjęcie wydane przez premiera Donalda Tuska w Dworze Artura w Gdańsku.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.