Większa świadomość o odpowiedzialnym wybieraniu gier komputerowych i wideo dla dzieci w oparciu o ogólnoeuropejski system klasyfikacji treści gier - to cel kampanii edukacyjnej "Graj bezpiecznie z PEGI" zainaugurowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego oraz pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.
Elżbieta Radziszewska, która objęła kampanię honorowym patronatem, podkreślała w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że "rodzice czy dziadkowie często kupują gry komputerowe, nie sprawdzając czy są one odpowiednie dla dziecka w danym wieku". Jak zaznaczyła, to rodzice i opiekunowie są odpowiedzialni za to, jakie treści trafiają do dzieci poprzez takie gry.
Podkreśliła, że dziecko może nie rozróżniać świata gier, w którym można robić złe rzeczy, od świata rzeczywistego, dlatego tak istotna jest ochrona np. przed treściami drastycznymi. Według Radziszewskiej, o problemie dostępu dzieci do nieodpowiednich dla nich gier mówi się głośno dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.
Radziszewska kilkakrotnie apelowała do rodziców o to, aby kontrolowali, co ich dzieci robią przed komputerem, i wybierali gry, kierując się oznaczeniami systemu PEGI.
Prezes Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego Marcin Turski wyjaśnił, że system PEGI to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier komputerowych i wideo zaprojektowany w celu ochrony nieletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich grupy wiekowej za pomocą ikon klasyfikacji wiekowej oraz ikon opisujących rodzaj treści zawartych w grze. Przypomniał, że system PEGI działa w Europie od 2003 r., natomiast w Polsce od 2008 r., gdy powstało stowarzyszenie.
Ikony dotyczące wieku dzielą gry na właściwe dla osób w wieku powyżej 3, 7, 12, 16 oraz 18 lat. Natomiast ikony klasyfikacji treści pokazują, czy dana gra zawiera treści związane z dyskryminacją, narkotykami, nagością, przemocą, wulgarnym językiem, hazardem lub czy wywołują strach i czy są dostępne w sieci internetowej.
Jak zapewniał Turski, takie ikony znajdują się na wszystkich grach producentów i dystrybutorów należących do stowarzyszenia.
Turski poinformował, że założenia przygotowanej przez stowarzyszenie kampanii to m.in. wzmocnienie świadomości Polaków, że gry komputerowe i wideo skierowane są do odbiorców w różnym wieku, przekazanie informacji, że gry posiadają oznaczenia systemu PEGI, wyjaśnienie, że system PEGI składa się z klasyfikacji ze względu na minimalny wiek użytkownika oraz na rodzaj zawartych treści, wzmocnienie świadomości Polaków, że odpowiedzialność za wybór stosownej gry dla dziecka spoczywa na osobach dorosłych - rodzicach i opiekunach oraz że system PEGI pomaga w dokonaniu właściwego wyboru.
W ramach kampanii emitowany będzie spot informujący o systemie PEGI. Spot będzie można zobaczyć w stacjach telewizyjnych, na stronach internetowych pełnomocnika rządu ds. równego traktowania oraz stronach internetowych firm współpracujących ze stowarzyszeniem. Z kolei w sieciach handlowych gdzie sprzedawane są gry komputerowe i wideo, pojawią się materiały promujące system PEGI: plakaty, ulotki. Takie informacje znajdą się również w gazetkach reklamowych sieci handlowych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.