Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowane 1 września na Westerplatte były największym od lat spotkaniem przywódców światowych w Polsce. Wydarzenie relacjonowały wszystkie europejskie kraje - poinformował w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Zdrojewski podsumował w piątek w Warszawie, obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minister zwrócił uwagę, że obchody jeszcze trwają, ale Polacy są już po kulminacyjnych wydarzeniach.
W związku z obchodami zorganizowano m.in. 77 wystaw, 34 koncerty, 30 konferencji i 27 oficjalnych uroczystości państwowych. "Padł rekord akredytowanych dziennikarzy na centralne uroczystości na Westerplatte - dziennikarzy było 1050 z niemal 40 krajów. Nie odnotowano w Europie kraju, który nie przekazałby relacji z naszych obchodów" - podkreślił szef resortu kultury.
"Te relacje są imponujące - byliśmy praktycznie w każdym kraju, w głównych wydaniach dzienników telewizyjnych, na pierwszych stronach gazet (...) Większość relacji wywoływała dyskusje o II wojnie światowej, jak podkreślają niektórzy komentatorzy - były to pierwsze od 1945 roku dyskusje tak głębokie i istotne" - zaakcentował minister.
Najwięcej relacji medialnych z gdańskich uroczystości pojawiło się w Rosji, ale także m.in. w Albanii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Macedonii i Niemczech. Oprócz polskich mediów uroczystości relacjonowały m.in. Reuters, AP, DPA, Itar-Tass, CNN, BBC, France 24, ANSA i Al Jazeera.
"Zdarzały się relacje specjalnie zapowiadane, tak było w przypadku Belgii; relacje prasowe oraz telewizyjne były bardzo szerokie, były nawet zapowiedzi spotkania na Westerplatte, którym towarzyszyła muzyka polskich kompozytorów" - zaakcentował Zdrojewski.
W jego opinii rok 2009 to rok wielkich rocznic i będzie można uznać, że był polskim sukcesem, jeśli w kolejnych latach będzie trwała praca nad ich dalszym upamiętnieniem m.in. 20. rocznicy upadku komunizmu i 70. wybuchu II wojny światowej. "Zależało mi, by coś po tym roku pozostało - m.in. publikacje, filmy, pomagające w działalności edukacyjnej w szkołach. Jedną z publikacji rocznicowych jest książka +Polska w II wojnie światowej+ ze wstępem Władysława Bartoszewskiego (...) Najbardziej cieszę się, że udało się doprowadzić do wydania księgi +Sprawiedliwy wśród narodów świata+, pierwszego polskiego wydania tej księgi, przygotowywanego bardzo długo" - mówił Zdrojewski.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, współorganizującej obchody, Andrzej Przewoźnik przypomniał, że trwają przygotowania do obchodów kolejnych rocznic, m.in. 17 września. "Przygotowujemy wiele wydarzeń w całej Polsce, bo cała Polska będzie czciła w sposób szczególny tę rocznicę" - zwrócił uwagę. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie dużej wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie.
"Wystawa ta jest dość nietypowa; to pierwsza ekspozycja odbywająca się po wojnie, na temat losów polskiej inteligencji na przykładzie obozu niemieckiego koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. (...) Po raz pierwszy pokazane będzie jak dzień po dniu wyglądało życie polskiego więźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym. Ta wystawa jest szczególna, bo pokażemy po raz pierwszy kopię dyrektywy Adolfa Hitlera z 31 sierpnia 1939 roku, z ręcznie wpisaną przez niego godziną ataku na Polskę" - podkreślił Przewoźnik.
Z prezentacją zawierającą szczegółowe informacje na temat obchodów można zapoznać się na stronie internetowej ministerstwa kultury.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.