Reklama

Westerplatte: Światowy sukces Polski?

Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowane 1 września na Westerplatte były największym od lat spotkaniem przywódców światowych w Polsce. Wydarzenie relacjonowały wszystkie europejskie kraje - poinformował w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Reklama

Zdrojewski podsumował w piątek w Warszawie, obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minister zwrócił uwagę, że obchody jeszcze trwają, ale Polacy są już po kulminacyjnych wydarzeniach.

W związku z obchodami zorganizowano m.in. 77 wystaw, 34 koncerty, 30 konferencji i 27 oficjalnych uroczystości państwowych. "Padł rekord akredytowanych dziennikarzy na centralne uroczystości na Westerplatte - dziennikarzy było 1050 z niemal 40 krajów. Nie odnotowano w Europie kraju, który nie przekazałby relacji z naszych obchodów" - podkreślił szef resortu kultury.

"Te relacje są imponujące - byliśmy praktycznie w każdym kraju, w głównych wydaniach dzienników telewizyjnych, na pierwszych stronach gazet (...) Większość relacji wywoływała dyskusje o II wojnie światowej, jak podkreślają niektórzy komentatorzy - były to pierwsze od 1945 roku dyskusje tak głębokie i istotne" - zaakcentował minister.

Najwięcej relacji medialnych z gdańskich uroczystości pojawiło się w Rosji, ale także m.in. w Albanii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Macedonii i Niemczech. Oprócz polskich mediów uroczystości relacjonowały m.in. Reuters, AP, DPA, Itar-Tass, CNN, BBC, France 24, ANSA i Al Jazeera.

"Zdarzały się relacje specjalnie zapowiadane, tak było w przypadku Belgii; relacje prasowe oraz telewizyjne były bardzo szerokie, były nawet zapowiedzi spotkania na Westerplatte, którym towarzyszyła muzyka polskich kompozytorów" - zaakcentował Zdrojewski.

W jego opinii rok 2009 to rok wielkich rocznic i będzie można uznać, że był polskim sukcesem, jeśli w kolejnych latach będzie trwała praca nad ich dalszym upamiętnieniem m.in. 20. rocznicy upadku komunizmu i 70. wybuchu II wojny światowej. "Zależało mi, by coś po tym roku pozostało - m.in. publikacje, filmy, pomagające w działalności edukacyjnej w szkołach. Jedną z publikacji rocznicowych jest książka +Polska w II wojnie światowej+ ze wstępem Władysława Bartoszewskiego (...) Najbardziej cieszę się, że udało się doprowadzić do wydania księgi +Sprawiedliwy wśród narodów świata+, pierwszego polskiego wydania tej księgi, przygotowywanego bardzo długo" - mówił Zdrojewski.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, współorganizującej obchody, Andrzej Przewoźnik przypomniał, że trwają przygotowania do obchodów kolejnych rocznic, m.in. 17 września. "Przygotowujemy wiele wydarzeń w całej Polsce, bo cała Polska będzie czciła w sposób szczególny tę rocznicę" - zwrócił uwagę. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie dużej wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Wystawa ta jest dość nietypowa; to pierwsza ekspozycja odbywająca się po wojnie, na temat losów polskiej inteligencji na przykładzie obozu niemieckiego koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. (...) Po raz pierwszy pokazane będzie jak dzień po dniu wyglądało życie polskiego więźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym. Ta wystawa jest szczególna, bo pokażemy po raz pierwszy kopię dyrektywy Adolfa Hitlera z 31 sierpnia 1939 roku, z ręcznie wpisaną przez niego godziną ataku na Polskę" - podkreślił Przewoźnik.

Z prezentacją zawierającą szczegółowe informacje na temat obchodów można zapoznać się na stronie internetowej ministerstwa kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama