Piętnaścioro młodych ludzi pod kierunkiem znanego scenografa i reżysera Leszka Mądzika przygotuje w Rudzie Śląskiej spektakl o dialogu, tolerancji i prawach człowieka. Rozpoczynający się projekt "Wieża Babel" stworzył działający w tym mieście Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego.
Warsztaty teatralne prowadzone przez Mądzika, do których nabór właśnie się rozpoczął, to pierwszy projekt, którego gospodarzem jest istniejący od ubiegłego roku rudzki instytut, posiadający prawa niematerialne do dorobku intelektualnego Jana Karskiego oraz liczne pamiątki po tym słynnym kurierze rządu polskiego na uchodźstwie i emisariuszu Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.
"Wieża Babel" to tytuł pierwszej części zaplanowanego na sześć miesięcy projektu pod nazwą "Porozumienie jest sztuką - Teatr mistrzów", współfinansowanego przez korzystający z unijnych środków program "Młodzież w działaniu". Przedsięwzięcie rozpoczną we wrześniu prowadzone przez Mądzika warsztaty teatralne, których efektem będzie oryginalny spektakl, zaplanowany na 24 września.
"Każdy ma swój świat; zamknięty, otoczony murem obojętności. Wypełniamy nasze życie, budując wieżę pozbawioną uczuć i przyjaźni. Dopiero jej monstrualna konstrukcja i ogrom wywołują lęk i przerażenie, które stają się impulsem refleksji o jej wymowie" - mówi Leszek Mądzik, tłumacząc ideę towarzyszącą projektowi "Wieża Babel".
64-letni Leszek Mądzik jest scenografem i reżyserem, twórcą Sceny Plastycznej KUL. W jego przedstawieniach, będących często refleksją o życiu i przemijaniu, dominują ruch, obraz, światło. Artysta współpracuje z wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce i na świecie, prowadzi też warsztaty teatralne.
Pomysłodawcy rudzkiego projektu do połowy września czekają na zgłoszenia osób w wieku od 16 do 25 lat. W warsztatach weźmie udział 15 chętnych. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej www. karski-institute.org
Po zakończeniu pierwszej części projektu uczestnicy warsztatów, wspierani przez profesjonalistów, sami wcielą się w rolę mistrzów, zapraszając kolejne dziesięć osób do pracy nad kolejnym przedstawieniem, o tej samej tematyce, ale w innej konwencji. Będzie ono gotowe po siedmiotygodniowych warsztatach, jesienią tego roku.
W przyszłości przy instytucie ma powstać swoista grupa inicjatywna, gotowa do inicjowania i uczestnictwa w międzynarodowych projektach teatralnych. "Zamierzamy współpracować w tym zakresie z organizacjami z całego świata. Mamy wstępne zgłoszenia m.in. z Palestyny, Izraela, Armenii, Turcji, kilku krajów Europy" - wylicza dyrektor wykonawczy instytutu, Aleksander Majcher.
Realizujący projekt "Wieża Babel" Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego działa od jesieni ubiegłego roku. Jego celem jest edukacja młodzieży w duchu otwartości i dialogu. Placówka jest też miejscem prezentacji osobistych pamiątek po legendarnym kurierze rządu polskiego na uchodźstwie. Przekazała je tam towarzyszka życia i wykonawczyni testamentu Karskiego, Kaya Mirecka-Ploss.
Na Śląsku - w konsulacie polskim w Gliwicach - Jan Karski rozpoczynał swoją karierę, jako młody dyplomata przed II wojną światową. Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej był kurierem rządu polskiego na uchodźstwie i emisariuszem Armii Krajowej. W porozumieniu z Żydowskim Komitetem Narodowym przeprowadził wizję lokalną w warszawskim getcie.
Podczas swojej misji w Londynie jesienią 1942 roku Karski przekazał członkom polskiego rządu, dygnitarzom brytyjskim oraz prasie wstrząsające informacje o trwającej w okupowanej Polsce zagładzie Żydów. Informacje te przekazał także prezydentowi USA wraz z apelem Żydów o pomoc. Apel ten nie odniósł jednak skutku.
Jego napisana w 1944 roku książka pt. "Tajne państwo", opisująca sytuację w okupowanej Polsce, stała się bestsellerem w USA. Po wojnie Jan Karski pozostał w Ameryce, gdzie pracował, jako wykładowca na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. W 1995 r. odznaczono go Orderem Orła Białego. Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 roku.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.