Papież pozdrawia Kraków

Serdeczne pozdrowienia uczestnikom międzynarodowego i międzyreligijnego spotkania modlitewnego w Krakowie przekazał Benedykt XVI z Viterbo, gdzie 6 września przebywa z wizytą duszpasterską.

W samo południe, odmówiwszy z miejscowymi wiernymi modlitwę Anioł Pański, papież nie tylko pozdrowił uczestników tego zgromadzenia, ale także wezwał do modlitw za ofiary II wojny światowej i o pokój na świecie. Podkreślił również wkład, jaki do tego dzieła wnoszą religie.

Oto polski tekst wypowiedzi Ojca Świętego:

Pragnę teraz przesłać serdeczne pozdrowienie uczestnikom międzynarodowego kongresu „Ludzie i religie”, który odbywa się w Krakowie na temat „Dialog wiar i kultur”. Liczne osobistości i przedstawiciele różnych religii – zaproszeni przez archidiecezje krakowską i Wspólnotę św. Idziego – zebrali się, by rozmyślać i modlić się o pokój w 70 lat po wybuchu II wojny światowej. Musimy pamiętać o dramatycznych wydarzeniach, które zapoczątkowały jeden z najstraszliwszych konfliktów w dziejach, który spowodował dziesiątki miliony ofiar i przyniósł tak wielki ogrom cierpień umiłowanemu narodowi polskiemu; konflikt, w czasie którego doszło do tragedii Holokaustu i zagłady innych zastępów niewinnych istot.

Pamięć o tych wydarzeniach niech pobudzi nas do modlitwy za ofiary i za tych, którzy jeszcze noszą ich rany na ciele i na sercu; niech będzie też ostrzeżeniem dla wszystkich, by nie powtarzać takiego barbarzyństwa i nasilić wysiłki na rzecz budowy w naszych czasach, naznaczonych jeszcze konfliktami i przeciwnościami, trwałego pokoju, przekazując przede wszystkim młodym pokoleniom kulturę i styl życia oparty na miłości, solidarności i szacunku dla drugiego.

Z tego punktu widzenia szczególnie ważny jest wkład, jaki mogą i powinny wnosić religie w krzewienie przebaczenia i pojednania przeciwko przemocy, rasizmowi, totalitaryzmowi i ekstremizmowi, które wypaczają obraz Stwórcy w człowieku, wymazują horyzont Boga i w efekcie prowadzą do pogardy samego człowieka. Niech Pan pomoże nam budować pokój, wychodząc od miłości i wzajemnego zrozumienia (por. Caritas in veritate, 72).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »