Bez głosu

Czuli na rodzimym podwórku tracimy tę wrażliwość, gdy chodzi o przybywające z obszarów objętych wojną i skrajnym ubóstwem dzieci.

A chodzi o przyszłoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy. Stolica Apostolska ogłosiła wczoraj pod jakim hasłem będzie w Kościele przeżywany. „Migranci nieletni, zagrożeni i pozbawieni głosu.” W wydanym z tej okazji komunikacie czytamy między innymi: „to dzieci bowiem i kobiety stanowią najbardziej zagrożoną kategorię w ramach tego wielkiego zjawiska i to właśnie nieletni są najbardziej narażeni, często w sposób niezauważalny, gdyż są pozbawione dokumenty lub osób towarzyszących im”. Dlatego Ojciec święty, wybierając temat przyszłorocznego Dnia „pragnie zwrócić uwagę na najmniejszych z małych. Dzieci często przybywają same do krajów przeznaczenia i nie są w stanie sprawić, aby usłyszano ich głos, stając się łatwo ofiarami poważnego pogwałcenia praw człowieka.”

Odejdźmy na chwilę od tematu Dnia i zatrzymajmy się na naszym podwórku. W ubiegłym tygodniu wielu z nas było świadkami i z pewnością uczestniczyło w internetowej zbiórce dla chorego dziecka. Piękna, zakończona sukcesem akcja. Jak zauważył jeden z komentatorów – połączyła na kilka godzin walczące ze sobą prawą i lewą stronę Internetu. Szkoda, że tylko na kilka godzin, ale dobre i to. Równie wielkim powodzeniem cieszy się każda inna akcja, mająca w tle to jedno magiczne wręcz słowo: dziecko. By wspomnieć w tym momencie choćby Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Już dowiadujemy się ilu maluchów skorzysta w najbliższe wakacje z ofiary, złożonej przy zakupie świecy. Tak jest na naszym gruncie i chwała nam za to, że są obszary, gdzie ciągle króluje ludzka i chrześcijańska wrażliwość.

Czego ciągle nie można powiedzieć o uchodźcach. Co wyrzucają nam coraz częściej w prasie kościelnej zagraniczni komentatorzy.

Temat dzieci migrantów zaledwie kilka razy pojawił się w naszych mediach. Gdy morze wyrzuciło na brzeg małego chłopca, gdy zatonęła łódź, na której było dużo dzieci… Potem cisza poprzedzająca kolejną fazę absurdalnej dyskusji o tym, jak uchodźcy będą gwałcić nasze kobiety, walczyć z chrześcijaństwem i atakować na ulicach. Przykłady zawsze się znajdą, nawet gdy nie są potrzebne.

W tym kontekście dochodzimy do wspomnianego na początku powodu wyboru dzisiejszego tematu. Dziwi, że tak czuli na rodzimym podwórku tracimy tę wrażliwość, gdy chodzi o przybywające z obszarów objętych wojną i skrajnym ubóstwem dzieci. Czyżby nasza wrażliwość cierpiała na terytorialne ograniczenia? Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczny Dzień tę przestrzeń wrażliwości poszerzy i dostrzeżemy dzieci „senza voce” – bez głosu. W przeciwieństwie do wszelkiej maści związkowców nie krzyczące na placach przed gmachami państwowych urzędów. Cierpiące po cichu…

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  23.06.2016 21:16
  obawiam sie,ze w Polsce pozostanie Ksiadz glosem wolajacym na pustyni.Skoro podobno katolicki glos w twoim domu jak siebie nazywa Radio Maryja takie dzieci nazywa "nachodzcami" a polityk rzadzacy panstwem mowi,ze one ..."roznosza groznie choroby i pasozyty"...a Premier ,ze nie przyjmie ani jednego dziecka bo a nuz przyniesie ono jakas bombe to co pozostaje? No byc tym glosem wolajacym na pustyni...Ale milo wiedziec,ze sa jeszcze ludzie w Polsce,ktorzy Biblie czuja i lezy im ona na sercu...i potrafia zauwazyc cierpienie tych bezbronnych najbardziej w tym wszystkim bezradnych i czekajacych pomocy albo...smierci
 • Gość
  25.06.2016 22:32
  "Potem cisza poprzedzająca kolejną fazę absurdalnej dyskusji o tym, jak uchodźcy będą gwałcić nasze kobiety, walczyć z chrześcijaństwem i atakować na ulicach." Absurdalna dyskusja? 100% gwałtów popełnionych w Oslo od 2005 r. było dziełem imigrantów "pozazachodniego" pochodzenia. Dziennik "Dagbladet" podaje, że gwałty te były w całości dziełem Kurdów, Pakistańczyków lub Afrykanów, w szczególności Somalijczyków.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  wiecej »