„Nowe osiedla izraelskie wokół Jerozolimy zagrażają przyszłości tego świętego miasta, które winno być otwarte dla wszystkich i dzielone przez dwa narody oraz przez trzy religie obecne tam od wieków” – czytamy w apelu Światowej Rady Kościołów. Obradujący w Genewie Komitet Centralny Rady 4 września wystosował apel do rządu Izraela o likwidację osiedli na terytoriach okupowanych.
Według danych Rady na terytoriach palestyńskich zbudowano już prawie 200 osiedli zamieszkanych przez prawie pół miliona osadników żydowskich. Ekspansja izraelska rujnuje proces pokojowy i ma coraz dotkliwsze konsekwencje. „Rozbudowana infrastruktura osiedli, jak i rozdzielający terytoria mur mają bezpośredni wpływ na życie i godność ludu palestyńskiego, ponieważ sprzeciwiają się dostępowi do ziemi i zasobów wodnych, ograniczając Palestyńczykom wolność poruszania się – czytamy w apelu Rady Kościołów. – Polityka Izraela deprecjonuje ludzką godność Palestyńczyków, a w wielu przypadkach ich prawo do życia, ograniczając dostęp do edukacji i ochrony zdrowia oraz rujnując gospodarkę palestyńską”.
Światowa Rada Kościołów apeluje o natychmiastowe wstrzymanie budowy nowych osiedli izraelskich na terytoriach okupowanych oraz likwidację już zasiedlonych. Wyznawców Chrystusa zachęca do moralnych i praktycznych aktów pokojowego oporu, które sprzeciwią się konfiskacie terytoriów i wysiedlaniu ludzi z ich ziemi.
Natomiast rząd premiera Benjamina Netanyahu rozważa kolejną dotację dla nowych osiedli. Projekt dla Zachodniego Brzegu przewiduje budowę 2,5 tys. nowych domów. Do tej pory osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu szacowane jest na 280 tys. osób, a w Jerozolimie w dzielnicach palestyńskich zamieszkuje prawie 200 tys. osadników żydowskich.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.