Realizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego edukacyjna strona internetowa dla najmłodszych, poświęcona m.in. polskiej kulturze i historii, ruszy w środę. Jej głównym celem jest nauka przez zabawę.
Strona adresowana ma być na razie do dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat, czyli do uczniów szkół podstawowych, klas 1-3 i zerówek, ale także do ostatnich grup przedszkolnych.
Struktura serwisu ma formę mapy, na którą nałożone są miejscowości - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Toruń, Wrocław i Żelazowa Wola. Każde miasto posiada własnych bohaterów - np. Warszawa - Syrenkę, Kraków - prawnuczka smoka wawelskiego, a Toruń - małego Kopernika. Wchodząc na stronę dziecko będzie wybierać jednego z bohaterów, a on będzie towarzyszyć mu w podróży po serwisie. Głosów postaciom użyczyli aktorzy Maja Ostaszewska i Wojciech Malajkat. Dzieci będą mogły zapoznać się m.in. z najważniejszymi symbolami miast np. Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czy krakowską Wieżą Mariacką. Do każdego obszaru geograficznego przypisane są konkretne aktywności, gry, filmy, animacje, kolorowanki, układanki.
Rzeczniczka ministerstwa kultury Iwona Radziszewska poinformowała we wtorek PAP, że strona zawiera nie tylko materiały dla dzieci, ale również dla rodziców i nauczycieli. W zakładce rodzice/nauczyciele znajdą się materiały pomocnicze, które mogą posłużyć np. do prowadzenia lekcji w przedszkolach i zerówkach.
"Strona jest również znakomitym narzędziem edukacyjnym dla polskich dzieci mieszkających poza granicami kraju" - oceniła Radziszewska.
Jak dodała, ruszająca w środę strona internetowa jest "początkiem ogromnego projektu edukacyjnego". Strona będzie rozbudowywana, z czasem pojawią się na niej kolejne miasta Polski. Ministerstwo kultury planuje również stworzenie portalu społecznościowego, w którym nieco starsze dzieci będą mogły umieszczać swoje materiały, twórczość. "Myślimy też o czymś specjalnym dla nastolatków" - zwróciła uwagę Radziszewska.
Strona zostanie oficjalnie uruchomiona w środę w Warszawie, podczas konferencji prasowej ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.