Reklama

Katecheza o św. Piotrze Damianim

O Krzyżu jako najwyższym akcie miłości Boga wobec człowieka oraz o potrzebie umiejętności wewnętrznego wyciszenia, które pozwala wsłuchać się w głos Boży, mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 9 września.

Reklama

Wzorem takiej zdolności kontemplacji są święci mnisi, ale modlitwa i medytacja Pisma Świętego są ważne dla każdego z nas – powiedział w katechezie Papież. Jej przedmiotem była postać św. Piotra Damianiego, średniowiecznego mnicha-eremity, a później biskupa zaangażowanego w reformę ówczesnego Kościoła.

Św. Piotr Damiani urodził się w roku 1007 w Rawennie, gdzie także zdobył wykształcenie i przyjął święcenia kapłańskie. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką: listy, traktaty teologiczne, kazania, życiorysy świętych i utwory poetyckie. Był znakomitym prawnikiem, kanonistą, znawcą Biblii, Ojców Kościoła i łaciny. W 1034 r. wstąpił do klasztoru benedyktynów-eremitów w Fonte Avellana. Tam zredagował nową regułę eremicką. Położył w niej nacisk na dyscyplinę zakonną: zachowanie milczenia, modlitwę, post, posłuszeństwo, miłość braterską, nieodzowność codziennej medytacji Pisma św. Zachęcał do umiłowania Krzyża Chrystusa, Trójcy Świętej i Kościoła. Dostrzegając liczne braki w karności duchowieństwa, w 1057 r. opuszcza klasztor, przyjmuje święcenia biskupie, by we współpracy z papieżem poświęcić się reformie Kościoła. Wielokrotnie pełnił rolę wysłannika papieskiego w ważnych dla Kościoła misjach. Między innymi rozstrzygał sprawę rozwodową Henryka IV, poświęcił odnowioną bazylikę na Monte Cassino, usiłował zaprowadzić porządek w rodzinnej Rawennie, która opowiedziała się za antypapieżem. Wracając z tej ostatniej misji niespodzianie zmarł w Faenzy w 1072 r. Wkrótce po śmierci jego pamięć otoczono czcią należną świętym.

Do watykańskiej auli Pawła VI przybyło ponad 1500 Polaków. „Drodzy pielgrzymi polscy, Siostry i Bracia, bardzo serdecznie was pozdrawiam! – powiedział Ojciec Święty. – Wczoraj obchodziliśmy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jej narodzenie było dla świata zapowiedzią zbawienia, które jest celem życia każdego z nas. Niech Maryja wyjedna wam łaskę wiary, pokój ducha i nadzieję na życie wieczne. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię”.

Pozdrawiając Czechów Papież podziękował im za modlitwy i oznajmił, że z radością czeka, by odwiedzić ich ojczyznę.

Przemawiając z kolei po włosku Benedykt XVI zwrócił się szczególnie do przedstawicieli Coldiretti. Doradcy kościelni tej największej włoskiej organizacji rolniczej rozpoczęli 9 września w Rzymie krajowy zjazd. Ojciec Święty życzył im, aby podejmowane podczas spotkania tematy „umacniały etyczne zasady w gospodarce, by solidarnością ożywić nadzieję”. Temat obrad brzmi bowiem: „Etyka i gospodarka dzisiaj. Solidarność skrzydłami nadziei”.

Zjazd doradców kościelnych Coldiretti zainaugurowała Msza św., której przewodniczył kard. Tarcisio Bertone. W homilii watykański sekretarz stanu nawiązał do niezbywalnej roli, jaką w gospodarce pełni rolnictwo. Wiele na ten temat ma do powiedzenia katolicka nauka społeczna. Właśnie rolnictwo jest bowiem tą dziedziną działalności gospodarczej, w której doświadcza się potrzeby rzeczywistej ekologii w różnych jej wymiarach. „Kościół nie tylko popiera ochronę ziemi, wody i powietrza, które Stwórca powierzył wszystkim, ale przede wszystkim angażuje się w obronę człowieka przed samozniszczeniem” – mówił kard. Bertone, nawiązując do słów z encykliki Caritas in veritate o relacji między ekologią ludzką a ekologią środowiskową. Życzył, aby rolnicy przyczynili się do „budowania świata, w którym pokój będzie owocem dzielenia się dobrami przez wszystkich jego mieszkańców”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama