Reklama

Msza św. w intencji rządu Mazowieckiego

Pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa w warszawskim kościele św. Marcina odprawiono mszę św. dziękczynną w intencji rządu Tadeusza Mazowieckiego, który powstał 20 lat temu.

Reklama

"Gromadzimy się tutaj, aby podziękować Panu Bogu za rząd Tadeusza Mazowieckiego, który podjął się trudu, aby wziąć odpowiedzialność za losy Polski i służbę Polsce" - powiedział w homilii dominikanin o. Andrzej Kłoczowski.

Podkreślił, że wolność musi stać się "programem życia", bo zawsze wiąże się z odpowiedzialnością. "Czy potrafimy budować obecnie tak życie społeczne i narodowe, żeby każdy z nas miał poczucie wolności i bezpieczeństwa? Czy potrafimy w sposób dojrzały budować dobro wspólne, jakim jest wolność? Jaka jest nasza odpowiedzialność za przyszłość Polski? - pytał kaznodzieja.

Podkreślił, że to jest ważna rocznica, bo powstał wtedy pierwszy wolny i niezależny rząd w Polsce powojennej. Przypomniał przy tej okazji słowa Jana Pawła II wygłoszone w czerwcu 1979 r. na ówczesnym pl. Zwycięstwa: "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".

Podczas mszy odczytano list skierowany na ręce Tadeusza Mazowieckiego przez metropolitę warszawskiego abpa Kazimierza Nycza, który przebywa na Ziemi Świętej z kapłanami archidiecezji warszawskiej. Napisał on m.in.: "odwaga i determinacja, z jaką podjął się pan tworzenia rządu, w nie do końca przecież wolnej Polsce, zasługuje na szacunek i wdzięczność".

"Ta droga, która była przed wami, była drogą z wieloma niewiadomymi. Rząd Tadeusza Mazowieckiego, działając w jakże trudnych i jakże niepewnych warunkach, uczynił wiele dla dalszego budowania demokracji w wolnej Polsce, a przede wszystkim dał Polakom nadzieję" - zaznaczył abp Nycz.

Mszy współprzewodniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, bp senior Alojzy Orszulik i abp Józef Życiński.

W mszy uczestniczył Tadeusz Mazowiecki wraz z członkami swojego rządu, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, a także reprezentanci obecnego rządu.

12 września 1989 r. Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny polski premier od zakończenia II wojny światowej - przedstawił Sejmowi skład swego gabinetu i uzyskał dla niego poparcie posłów. W rządzie znalazło się 24 ministrów: 12 z "Solidarności", po 4 z PZPR i ZSL, 3 z SD i jeden niezależny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama