Minister środowiska prof. Maciej Nowicki ma nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Zastrzegł, że potrzebna jest do tego zgoda samorządów z regionu Puszczy Białowieskiej.
Przebywający w sobotę w Białowieży na międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej minister powiedział, że w najbliższych dniach samorządy mają przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
Samorządowcy nie wypracowali jeszcze ostatecznego stanowiska. Wcześniej postulowali przyjęcie specustawy dotyczącej Puszczy Białowieskiej, która dawałaby finansowe gwarancje gminom, ale minister powiedział, że takiej formuły na porozumienie z gminami nie będzie.
Zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej do czasu poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego domagali się w sobotę od ministra przedstawiciele sześciu organizacji ekologicznych, którzy przed siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego przekazali ministrowi petycję w tej sprawie. Około stu osób z transparentami: "Czas na ochronę Puszczy. Stop wycince drzew" deklarowało, że wspiera ministra w staraniach o lepszą ochronę puszczy i powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego.
Minister środowiska poinformował, że są obecnie dwie koncepcje powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Różnią się obszarem, o który miałby być powiększony park.
Według jednej miałby być powiększony o tereny w gminie Białowieża i Narewka, według drugiej - jak mówią samorządowcy - także częściowo o gminę Hajnówka. Teraz BPN zajmuje zaledwie jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. Minister powiedział, że powiększony park miałby obejmować około połowy polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Minister środowiska powtórzył, że do połowy września czeka na opinie samorządów puszczańskich w sprawie tych propozycji lub na zgłoszenie własnej. Jedyny warunek jest taki, by powiększony Białowieski Park Narodowy miał powierzchnię około 30 tys. hektarów (dotychczas ma około 10 tys. ha) i by na jego terenie znalazły się najcenniejsze fragmenty Puszczy.
Minister powtórzył, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zagwarantował w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju 100 mln zł w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju na inwestycje proekologiczne w samorządach. Na konferencji prasowej mówił, że trwają starania o to, by były jeszcze pieniądze z innych źródeł.
Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921 roku. Jest też jedynym obiektem przyrodniczym w Polsce wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy po polskiej stronie granicy. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. w Polsce, a 87,5 tys. na Białorusi.
W tym roku obchodzona jest symboliczna rocznica 600-lecia objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej. Według ministra środowiska to dobry moment, żeby mówić o powiększaniu Białowieskiego Parku Narodowego, czyli podniesieniu statusu ochrony puszczy. Od lat postulują o to środowiska naukowe i ekologiczne z kraju i zagranicy.
Rocznica 600-lecia objęcia Puszczy ochroną nawiązuje do wydarzeń z 1409 roku opisanych w Kronikach przez Jana Długosza, które potwierdzają, że Puszcza Białowieska miała status puszczy królewskiej, co oznacza, że była prywatną i chronioną własnością króla. Poza dworem królewskim nikomu nie można było tam polować, nie można było wycinać lasu, broniony był wstęp do niej.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.