Reklama

"Orban i rząd Polski chcą razem kierować Europą Śr."

Premier Węgier Viktor Orban i rząd Polski chcą wspólnie kierować Europą Środkową - pisze we wtorek analityk węgierskiego portalu Portfolio, podkreślając, że wiele posunięć polskich władz jest powtórzeniem tego, co zrobiono na Węgrzech.

Reklama

"Nowy rząd rozpoczął urzędowanie w Polsce ponad pół roku temu i od tego czasu wprowadził w kraju gruntowne zmiany. Gabinet kierowany przez centroprawicowe Prawo i Sprawiedliwość kopiuje model węgierski sprzed paru lat i niemal wszystkie ważne posunięcia przejął od rządu Orbana" - pisze Karoly Beke.

Zwraca on uwagę, że w ostatnim czasie znacznie poprawiły się polsko-węgierskie stosunki gospodarcze i polityczne, a także podejmowane są wysiłki, by tchnąć nowe życie we współpracę Grupy Wyszehradzkiej. "Oczywiście jest to związane nie tylko z nowym rządem polskim, ale w trudnym okresie, jaki przeżywa obecnie Unia Europejska, oś węgiersko-polska wyraźnie próbuje zaoferować jakąś alternatywę" - czytamy.

Analityk pisze, że rząd Beaty Szydło przejął w niemal niezmienionej postaci wiele wcześniejszych rozwiązań z Węgier. Wskazuje m.in., że w obu krajach wprowadzono podatek bankowy, na Węgrzech upaństwowiono środki funduszy emerytalnych, a w Polsce są one stopniowo zmniejszane, na Węgrzech przekonwertowano na forinty kredyty w walutach obcych, a w Polsce jest to planowane.

"Jeśli do tego dodamy podjęcie takich decyzji o ładunku politycznym jak ograniczenie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego czy nowa ustawa medialna, podobieństwo jeszcze bardziej rzuca się w oczy" - pisze Beke.

Wymienia on także różnice: obniżka opłat komunalnych i wprowadzenie jednolitej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych na Węgrzech, program 500+ w Polsce czy to, że "(Polacy) są nieco bardziej wstrzemięźliwi na polu podatków branżowych, gdyż nie zwiększyli (na razie) obciążenia dla przedsiębiorstw energetycznych".

"Pod względem politycznym największa różnica między Orbanem i jego polskimi przyjaciółmi polega na tym, że rząd węgierski stara się podtrzymywać dobre stosunki z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, podczas gdy Warszawa niezmiennie widzi na Wschodzie zagrożenie i w konflikcie rosyjsko-ukraińskim stanęła jednoznacznie po stronie Ukraińców" - czytamy.

Analityk stara się też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Polsce udało się utrzymać dużo lepszy wzrost gospodarczy. Przypominając, że Polska jako jedyna uniknęła recesji po kryzysie 2008 r., ocenia, że stało się tak przede wszystkim dzięki wewnętrznej konsumpcji, która - jak się szacuje - także w najbliższych latach zapewni krajowi wzrost rzędu 3-4 proc.

Beke podkreśla, że na Węgrzech udział konsumpcji w PKB jest znacznie niższy - według danych Eurostatu z 2013 r. na Węgrzech wynosi 52,1 proc., a w Polsce 60 proc. "To znaczy, że węgierska gospodarka jest dużo bardziej zależna od czynników, które podlegają wahaniu, takich jak inwestycje" - zauważa.

"Przeciwko Polakom przemawia natomiast to, że rząd ma tam dużo mniejsze pole manewru budżetowego, choć ze względu na spowolnienie wzrostu należałoby je zwiększyć. Według szacunków w 2016 r. deficyt może wynieść 2,8 proc. PKB, a w 2017 r. 3,5 proc. To oznaczałoby teoretycznie złamanie przez polski rząd 3-procentowego kryterium z Maastricht, co mogłoby dać Komisji (Europejskiej) podstawę do ataku, a sankcje mogą być poważne" - czytamy.

Portfolio podkreśla, że na skutek analogii w polityce gospodarczej obu państw bardzo zacieśniły się polsko-węgierskie stosunki polityczne i gospodarcze, i oba kraje starają się też tchnąć nową energię we współpracę Grupy Wyszehradzkiej.

"Jeśli do tego dodamy, że z powodu brytyjskiego referendum i rosnącego eurosceptycyzmu Unia Europejska przeżywa najtrudniejszy okres w swej historii, ściślejsza współpraca regionu ma sens. Oczywiście nie jest pewne, czy Europa Środkowa będzie miała wiodące znaczenie na kontynencie, ale może powstać takie centrum gospodarcze i polityczne, z którym z uwagi na jego rozmiary należy się liczyć" - ocenia portal.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama