Ruiny synagogi w Magdali pochodzącej z czasów Chrystusa odkryli izraelscy archeolodzy z Departamentu Starożytności
Nad brzegiem Jeziora Galilejskiego sensacja ujrzała światło dzienne podczas prac budowlanych na terenie należącym do Legionistów Chrystusa. 11 maja b.r., podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej Benedykt XVI pobłogosławił kamień węgielny pod budowane przez to zgromadzenie „Centrum Magdala”, mające stać się ośrodkiem dialogu i tolerancji.
Według opinii żydowskich i chrześcijańskich archeologów w Magdali została odkryta jedna z najstarszych synagog powstałych jeszcze przed zniszczeniem Jerozolimy w 70 r. W centrum ruin odkryto kamień z bogatymi płaskorzeźbami na 4 bokach i na wierzchniej płaszczyźnie. Najciekawszym elementem dekoracyjnym jest menora, czyli siedmioramienny świecznik stający na trójkątnej podstawie z dwiema amforami z prawej i lewej strony. W centralnej sali synagogi widoczne są fragmenty mozaikowej posadzki, malowane tynki oraz kamienne ławki, służące wiernym podczas nabożeństw.
Odkrycie tak ważnego świadectwa obecności wspólnoty żydowskiej w Magdali w I wieku jest dla Legionistów Chrystusa dodatkową motywacją do stworzenia w nowo powstającym kompleksie centrum dialogu pomiędzy różnymi religiami i kulturami. Józef Flawiusz i inne źródła żydowskie mówią, że w I wieku Magdala było to około 40-tysięczne miasto, posiadające obronne mury, hipodrom, synagogi i szkoły rabinistyczne. Migdal, hebrajska nazwa miasta, wyjaśniana jako „wieża ryb”, wskazuje, iż ekonomia opierała się przede wszystkim na rybołówstwie i ich przetwórstwie.
O. Juan María Solana LC, od pięciu lat dyrektor Centrum Notre Dame w Jerozolimie oraz inspirator zakupu terenu i budowy ośrodka Legionistów Chrystusa w Magdali powiedział: „Widziałem, że Magdala to święte miejsce związane w Panem Jezusem i jego wierną uczennicą Marią Magdaleną. Odkrycie tak antycznej synagogi zaskoczyło nas całkowicie, ale też mobilizuje do uczynienia z tego miejsca mety pielgrzymek ludzi różnych religii“. Otwarcie „Centrum Magdala” jest przewidziane na koniec 2011 r.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.