Około tysiąca osób niesłyszących i ich opiekunów przybyło w sobotę w 27. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Głuchych i Głuchoniemych na Jasną Górę w Częstochowie.
Mszy przewodniczył były duszpasterz niewidomych i głuchoniemych, a obecnie rektor Papieskiego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. prof. Marian Duda. W liturgii uczestniczyli też tłumacze, którzy za pomocą języka migowego przekazywali zgromadzonym jej treść.
Ks. Duda podkreślał w homilii znaczenie w życiu człowieka miłości jego własnej matki, ale też matki wszystkich chrześcijan - Maryi. "Miłość wobec Maryi okażemy najlepiej, gdy będziemy słuchać, tak jak ona słuchała swojego Syna. (...) Maryja była kobietą, która ciągle słuchała. Nie chodzi o słuchanie przez aparat słuchu, można mieć uszy i nie słyszeć, chodzi o słuchanie sercem" - podkreślił ks. Duda.
Przybyli w sobotę do sanktuarium pątnicy reprezentowali m.in.: Bielsko-Białą, Bytom, Częstochowę, Gdynię, Gliwice, Gniezno, Katowice, Krotoszyn, Kutno, Lublin, Kalisz, Kielce, Kraków, Nowy Sącz, Ostrów Wlkp., Pszczynę, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Tarnowskie Góry, Warszawę, Wrocław, Zabrze, Zduńską Wolę, Żyrardów i Żywiec.
Według informacji biura prasowego Jasnej Góry, Kościół w Polsce ma znaczny wkład w działalność na rzecz osób niesłyszących. Pierwszą szkołę dla dzieci głuchych założył w 1817 r. pijar ks. Jakub Falkowski. Także pierwszy słownik języka migowego w Polsce, wydany w 1879 r., został opracowany przez księży - Józefa Hollaka i Teofila Jagodzińskiego.
Specjalistyczne duszpasterstwo głuchych i głuchoniemych rozpoczęło swą działalność w 1905 r. w diecezji katowickiej, gdzie głuchoniemi utworzyli stowarzyszenie pod nazwą: "Katolicki Związek Głuchoniemych pod wezwaniem św. Józefa". Nabożeństwa dla głuchych z Katowic i okolicy zainicjował w 1909 r. ks. Jan Wodarz.
Od 1953 r. z inicjatywy ks. Konrada Lubosa i ks. Jana Urbaczki w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek w Katowicach-Panewnikach zaczęto organizować kursy dla duszpasterzy głuchoniemych. Inicjatywa ta spotkała się z uznaniem władz Kościoła Katolickiego w Polsce i 22 lutego 1958 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powołał Ogólnopolski Sekretariat Duszpasterstwa Głuchoniemych.
Jego przewodniczącym został ks. Konrad Lubos, który w 1963 r. został też przez Episkopat powołany na krajowego duszpasterza głuchoniemych. Sekretariat posiadał także swojego opiekuna, z ramienia Episkopatu Polski był nim bp Herbert Bednorz z Katowic. Siedzibą Sekretariatu była Kuria Diecezjalna w Katowicach.
Obecnie prace duszpasterstwa głuchoniemych w Polsce koordynuje Krajowa Centrala Duszpasterstwa Głuchoniemych, której koordynatorem - a zarazem krajowym duszpasterzem głuchoniemych - jest ks. Jan Sołtysik. Opiekunem głuchoniemych z ramienia Episkopatu Polski jest metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
W 1992 r. abp Zimoń wydał dokument "Promemoria w sprawach duszpasterstwa głuchoniemych w Polsce", określający zadania, jakie stawia się przed duszpasterzem niesłyszących i zalecający kandydatom na to stanowisko nie tylko ukończenie seminarium duchownego, lecz także kierunku surdopedagogicznego w uczelni pedagogicznej oraz pełnego dostępnego kształcenia w zakresie języka migowego.
W ostatnich latach zajęcia z zakresu języka migowego są prowadzone w seminariach duchownych, m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi czy Ełku. Klerycy zgłębiają zagadnienia pastoralne związane z duszpasterstwem osób niesłyszących oraz uczą się języka migowego, aby móc w przyszłości pracować w środowisku osób głuchoniemych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.