Reklama

Bydgoszcz: Wystawa „Ikony święta tajemnica”

„Ikona święta tajemnica” – to tytuł wystawy, którą otwarto dzisiaj w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wernisaż, który zgromadził setki osób, odbywał się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2009.

Reklama

Prezentowane dzieła pochodzą z Muzeum Południowego Podlasia, które posiada jedną z najliczniejszych w kraju kolekcji ikon rosyjskich. Powstała ona głównie dzięki rekwizycjom celnym. W jej skład wchodzi ponad półtora tysiąca różnorodnych obiektów sztuki cerkiewnej powstałych od XVII do początku XX wieku oraz pochodzących z wielu szkół i warsztatów Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Na wystawie w Bydgoszczy można oglądać około stu dzieł. Są to ikony akademickie, ludowe, powstałe w peryferyjnych ośrodkach staroobrzędowych, dziewiętnastowiecznych warsztatach oraz pracowniach Moskwy i Petersburga. – Ikony to kawałek nieba na ziemi. To tak jakby zamknąć oczy i wyobrazić sobie kogoś, kogo się kocha. Takim obrazem jest właśnie ikona – powiedziała Ewa Wrzosek z Muzeum Południowego Podlasia.

Większość ikon w kolekcji to ikony kultu prywatnego, a wśród nich ikony maryjne, chrystologiczne i świąteczne, ikony patronów, kalendarzowe i małżeńskie. Oprócz ikon malowanych tradycyjną techniką na desce, w kolekcji znajdują się nieliczne paramenty i księgi liturgiczne oraz spory zbiór ikon metalowych – krzyże, plakiety i ikony składane. – Ikony domowe są osobistym elementem kultu, przy którym często się modlono. Niektóre mają nadpalenia od świec, więc wiele musiały wysłuchać – dodała Ewa Wrzosek.

Ikony do tej pory były prezentowane na wielu tematycznych wystawach czasowych w placówkach muzealnych w kraju i za granicą. – Patrząc na ikony, musimy pamiętać o podstawowej różnicy pomiędzy nią, a obrazem.. Ikona jest zawsze objawieniem Bożej tajemnicy – powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Michał Woźniak

W otwarciu niecodziennego wydarzenia uczestniczył miłośnik ikon, artysta malarz, Walenty Makar. – Szkoda, że ikony są tak rzadko udostępniane szerszej publiczności. Z ikon wypływa tajemnica. Ona działa kojąco na duszę. Dzięki specyficznemu charakterowi ikony przetrwało prawosławie w Rosji, mimo, że było bardzo zwalczane – dodał.

Wystawa „Ikona święta tajemnica” będzie czynna w spichrzu do 1 listopada.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama