Reklama

"Farmaceutom potrzeba kodeksu etycznego"

W Poznaniu trwa Światowy Kongres Farmaceutów Katolickich. Bierze w nim udział 120 osób z kilkudziesięciu krajów. Tematem obrad jest „Bezpieczeństwo leku, etyka i świadomość farmaceuty”.

Reklama

Stanowi on odpowiedź na nowe zagrożenia wynikające z globalizacji przemysłu farmaceutycznego. „O tych niebezpieczeństwach mało się dzisiaj mówi i dlatego farmaceuci powinni uwrażliwiać na nie pacjentów” – podkreśla ks. Adam Sikora, asystent kościelny Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów Polskich.

„Zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym jest niekontrolowany obrót medykamentami, niekontrolowana produkcja leków, zwłaszcza w krajach takich jak Chiny, i obrót tymi lekami poza kontrolą medyczną i farmaceutyczną – stwierdził ks. Sikora. – Może to powodować poważne zagrożenie dla chorych, którzy poddawani są pozornym leczeniom, ponieważ fałszywe leki nie zawierają substancji czynnych, leczących, albo przyjmują leki, które zawierają zanieczyszczenia bądź substancje szkodliwe dla zdrowia. Farmaceuci muszą tu spełnić pewną misję społeczną, informując o tychże zagrożeniach. Jest to problem niezwykle ważny, ale nie dość obecny w świadomości społecznej”.

Innym tematem często poruszanym w czasie Światowego Kongresu Farmaceutów Katolickich jest prawo do sprzeciwu sumienia. Prawodawstwo wielu krajów w tym Polski nie chroni sumienia aptekarzy. „O ile lekarze, na przykład w polskiej ustawie o zawodzie lekarza, mają zadekretowane prawo do działania zgodnie z sumieniem, o tyle farmaceuci takiego prawa w polskim ustawodawstwie nie mają – zaznaczył asystent kościelny stowarzyszenia farmaceutów. – A znane są przypadki, że aptekarze mają problemy z wymiarem sprawiedliwości, kiedy odmawiają obrotu niektórymi środkami”.

Ten temat podjął też w swoim wystąpieniu abp Zygmunt Zimowski. W jego przekonaniu farmaceuta nie może być traktowany jak każdy inny pracownik. „Powinien być on traktowany nie tylko jako ktoś, kto wykonuje pewien zawód, ale jako ktoś, kto ma powołanie, misję, na wzór Dobrego Samarytanina – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Pracowników Służby. – O tym już mówili moi przedmówcy. Byli to ludzie świeccy, którzy rzeczywiście podkreślali ten wymiar życia aptekarzy”.

Abp Zimowski zaapelował o stworzenie ogólnoświatowego kodeksu etycznego farmaceutów. Główny temat jego wystąpienia dotyczył dostępu do leków dla dzieci i osób najuboższych w dobie kryzysu ekonomicznego. „Wiemy, że kryzysy ekonomiczny ma poważne konsekwencje w służbie zdrowia – powiedział prelegent. – Przyczynia się on do ogromnej redukcji programów opieki zdrowotnej zwłaszcza w krajach rozwijających się. Nie możemy przejść obojętnie obok dzieci, które w wielu krajach są pozbawione podstawowych lekarstw, jak również wielu rodzin, wygnanych ze swoich ojczyzn, prześladowanych ze względu na wiarę czy wolność sumienia”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jedna czwarta leków sprzedawanych w biednych krajach jest sfałszowana. „Farmaceuci muszą sprzeciwić się takim praktykom” – apelował abp Zimowski. Czas kryzysu ekonomicznego nie może prowadzić w światowym obrocie leków do ich podrabiania i narażania na niebezpieczeństwo życia osób, które biorą je w dobrej wierze.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Pracowników Służby zauważył również, że obrót lekami nie jest dzisiaj uzależniony od tradycyjnej etyki zawodowej, ale mieści się w tak zwanej logice rynku. „Często, z motywów ekonomicznych, nie bierze się w ogóle pod uwagę chorób typowych dla krajów biednych, ponieważ wytwarzanie leków przeznaczonych dla milionów ludzi bez pieniędzy nie przynosi pożądanych wpływów ekonomicznych – powiedział abp Zimowski. – Są to tak zwane orphan drugs, czyli leki sieroce, którym nie poświęca się żadnych badań naukowych”.

Abp Zimowski podziękował również farmaceutom europejskim za pomoc, jakiej doświadczyli Polacy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to z wielu krajów zachodnich płynęła do Polski pomoc medyczna i farmaceutyczna.

Światowy zjazd farmaceutów katolickich odbywa się już po raz dwudziesty szósty, a obrady w Poznaniu zakończą się 14 września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-1°C Poniedziałek
rano
-1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama