Wolność sumienia: Apteki szukają farmaceutów, farmaceuci szukają aptek

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski pomaga w znajdowaniu etatów i staży dla farmaceutów, którzy nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych. Gromadzi także oferty aptek, które gotowe są zatrudnić takich pracowników.

O problemach aptekarzy, którzy chcą pracować w zgodzie ze swym sumieniem, pisaliśmy w GN wielokrotnie, m.in. w tekście: Recepta na zabijanie. Właściciele i kierownicy części aptek szanują wolność sumienia swych pracowników, w innych są z tym kłopoty. Dlatego - zanim prawo jednoznacznie opowie się za klauzulą sumienia dla farmaceutów - ważna jest taka organizacja pracy, która pomaga w unikaniu konfliktu sumienia. 

Oferty zarówno ze strony pracodawców, jak i pracobiorców można przesyłać pocztą elektroniczną na adres prezes SFKP Małgorzaty Prusak (mprusak1@poczta.onet.pl).

Stowarzyszenie organizuje w najbliższy weekend (17-19 marca) sympozjum rekolekcyjne dla farmaceutów. Prócz programu stricte duchowego, przewidziane są wykłady dr Moniki Szczepanik ( Wykorzystanie modelu Creightona w diagnostyce cyklu kobiecego), dr. Macieja Barczentewicza (Leczenie niektórych schorzeń kobiecych: endometrioza, zespół policystycznych jajników, zaburzenia cyklu, mięśniaki, niepłodność) oraz ks. dr. hab. Piotra Kieniewicza (Dystrybucja środków antykoncepcyjnych a farmaceuci). Spotkanie odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Lubelskiej w Nałęczowie koło Lublina. Zapisy przyjmowane są przez Internet. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  15.03.2017 11:04
  Zatrudnić się w sklepie z zabawkami i tam sprzedawać autka zabawkowe. Tylko żartem można skomentować tak prowokacyjne pytanie :)
 • Gość
  15.03.2017 11:18
  A czy sprzedaż wiagry łamie klauzule sumienia? A prezerwatywy?
 • Gość
  15.03.2017 11:52
  A cóż jest moralnie złego w stosowaniu Viagry?
 • Gość
  15.03.2017 15:24
  Pogląd katolika, że antykoncepcja jest dużym złem, nie należy do stanu wiedzy medycznej i farmaceutycznej, a tym bardziej nie należy do ustaleń na linii lekarz przepisujący antykoncepcję-pacjent proszący o antykoncepcję. Jeśli ktoś uzyskał, na gruncie medycyny, przez kontakt ze specjalistą, przekonanie co do skuteczności i nieszkodliwości stosowania przez siebie antykoncepcji, to farmacueta nie może w to ingerować, nie może tego bojkotować, bo w ten sposób wykracza poza dziedzinę, w której się wykształcił i w której ma uprawnienia. Jest farmaceutą, a nie przewodnikiem duchowym, musi więc trzymać się reguł farmacji i medycyny. Musi działać lege artis. A jeśli mu te zasady sztuki aptekarskiej i medyczynej nie odpowiadają, to może tych zawodów nie wybierać, niech w ten sposób zamanifestuje swoją niezgodę na to, w jakim kierunku rozwija się nauka. Wybieranie zawodu lekarza czy farmaceuty z pełną świadomością, z czego się te zawody składają, z jakich procedur, norm i rozwiązań, a potem oczekiwanie od świata, że usunie wszystkie napięcia i stworzy warunki do komfortu sumienia, to dziecinada. Jak z katolika jest taki bojownik o prawdę religijną, to musi umieć udźwignąć opór rzeczywistości, nie oczekiwać od niej, że będzie katolicka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »