Lincz we Włodowie: Jest uzasadnienie wyroku

Sąd okręgowy w Olsztynie i obrońcy trzech mężczyzn skazanych za lincz we Włodowie otrzymali w poniedziałek po południu uzasadnienie wyroku w tej sprawie. To oznacza, że za kilka dni sąd może wezwać skazanych do odbycia kary. Skazani bracia już wystąpili do prezydenta Kaczyńskiego o ułaskawienie.

Trzej bracia W. z Włodowa w czerwcu zostali prawomocnie skazani na cztery lata więzienia za zabójstwo sąsiada Józefa C. - sprawa znana jest powszechnie jako tzw. lincz we Włodowie.

Jak poinformowano w poniedziałek PAP w sekretariacie wydziału karnego Sądu Okręgowego w Olsztynie, w najbliższych dniach sędzia zapozna się z uzasadnieniem wyroku i zdecyduje, czy osadzić prawomocnie skazanych w tej sprawie braci w więzieniu. "Jeśli sędzia podejmie taką decyzję, wezwanie do odbycia kary wystawi skazanym sekcja wykonawcza naszego sądu" - dodała w rozmowie z PAP pracownica sądowego sekretariatu.

Obrońca dwóch ze skazanych braci mecenas Piotr Afeltowicz powiedział PAP, że adwokaci w ciągu 30 dni wniosą w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. "I zrobimy wszystko, by nie trafili za kraty" - dodał.

Pytany o to, jakie argumenty zostaną podniesione we wniosku kasacyjnym, Afeltowicz powiedział, że "to wymaga bardzo wnikliwego przeczytania uzasadnienia wyroku i głębokich narad obrony". Zastrzegł, że za wcześnie na przytaczanie tego, co znajdzie się w kasacji. "Ale kasację na pewno wniesiemy" - podkreślił.

Mecenas Afeltowicz w rozmowie z PAP przyznał, że uzasadnienie wyroku nieco go rozczarowało. "Zajmuje niecałe 24 strony, co prawda przeczytałem je pobieżnie, bo dopiero co je otrzymałem, ale mam wrażenie, że Sąd Apelacyjny przytoczył to, co już pisał w tej sprawie Sąd Okręgowy" - ocenił adwokat.

Niezależnie od planów wniesienia kasacji przez obrońców trzej bracia W. poprosili już prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zastosowanie wobec nich prawa łaski. Dwaj z nich - Mirosław i Krzysztof - skierowali wniosek bezpośrednio do kancelarii prezydenta, Tomasz zrobił to za pośrednictwem olsztyńskiego Sądu Okręgowego.

Wnioski o ułaskawienie nie wstrzymują wykonania kary.

Bracia Tomasz, Mirosław i Krzysztof W. z Włodowa w czerwcu zostali prawomocnie skazani za to, że 1 lipca 2005 zlinczowali we wsi Włodowo na Warmii recydywistę Józefa C. Mężczyźni oraz ich sąsiedzi w rozmowach z mediami i przed sądem przez kilka lat utrzymywali, że bracia zabili C., ponieważ ten im zagrażał (miał m.in. biegać po wsi z maczetą), ale w czerwcu 2009 Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że te tłumaczenia nie znajdują odzwierciedlenia w aktach sprawy.

Podczas tej rozprawy apelacyjnej w Białymstoku żona Tomasza W., Marlena, zeznała, że to nie jej mąż i jego bracia zadali śmiertelne ciosy Józefowi C. Kobieta zasugerowała, że zrobił to jej ojciec i jego kolega (obaj prawomocnie skazani za zbezczeszczenie zwłok C.), bo mężczyźni ci bili leżącego kijami. Sąd uznał, że kobieta, która przez cztery lata odmawiała zeznań, a zdecydowała się je złożyć dopiero wtedy, gdy jej mężowi realnie zagroziło więzienie, jest niewiarygodna i zawiadomił prokuraturę o składaniu przez nią fałszywych zeznań. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Sąd apelacyjny potwierdził jednak, że w dniu linczu policja nie zareagowała właściwie na prośby mieszkańców Włodowa o interwencję i nie wysłała na czas radiowozu - odpowiedzialni za to dwaj funkcjonariusze zostali prawomocnie skazani na kary więzienia w zawieszeniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »