W Filharmonii Krakowskiej trwają próby ponad 300-osobowego międzynarodowego chóru i 80-osobowej orkiestry stworzonych specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.
Wybraliśmy utwory, które są tradycją ŚDM - są proste, ale w doskonałej aranżacji. To utwory do zaśpiewania przez wszystkich i mam nadzieję, że wszyscy będą śpiewać - mówi ks. Robert Tyrała.
"Próby będą trwały od wczesnego rana do późnego wieczora, dlatego że muzyka, musi być piękna. Wszystko to, co przygotowują musi być podnoszące serce, musi być tak piękne, żeby innym dało przeżycie, nie tylko estetyczne, ale przeżycie wiary" - opowiada PAP ks. Robert Tyrała, odpowiedzialny za oprawę muzyczną wydarzeń centralnych ŚDM.
Członkami liczącego 300 osób chóru są absolwenci i studenci Akademii Muzycznych, ale także osoby, które mają dobry głos, duże doświadczenie muzyczne i dobrą wewnętrzną energię. Oprócz Polaków znalazły się w nim osoby z Austrii, Nowej Zelandii, Słowacji i USA.
W skład orkiestry wchodzi 80 młodych muzyków. "Muzycy zjechali z całej Polski. To zawodowcy po Akademiach Muzycznych lub w trakcie studiów, ze zgraniem się nie ma dużego problemu. Widać na twarzach radość z tego, co nas wszystkich czeka" - mówi dyrygent Janusz Wierzgacz, który w poniedziałek prowadził próbę orkiestry.
Podczas spotkania papieża z młodymi w Krakowie będzie można usłyszeć największe przeboje poprzednich edycji ŚDM: "Jesus Christ you are my life", "Emmanuel", "Abba Ojcze" oraz nowe kompozycje, jak hymn ŚDM w Krakowie "Błogosławieni miłosierni" oraz "Msza Jana Pawła II" napisana przez Henryka Jana Botora.
"Przede wszystkim wybraliśmy utwory, które są tradycją ŚDM. To po prostu są zwyczajne śpiewy. Takie, które wszyscy znają i śpiewają, ale równocześnie w doskonałej aranżacji (...) To proste utwory, do zaśpiewania przez wszystkich, no i mam nadzieję, że wszyscy będą śpiewać" - mówi ks. Robert Tyrała. Jego zdaniem hitem będzie hymn ŚDM, który "będzie śpiewany na wszystkich wydarzeniach, ile się da".
Chór i orkiestrę poprowadzą w czasie ŚDM: Wiesław Delimat, Bartłomiej Karwański, o. Dawid Kusz, Adam Sztaba i Janusz Wierzgacz.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.