Prezydent Lech Kaczyński uważa, że zbrodnia katyńska bezsprzecznie była ludobójstwem, a wszelkie próby zaprzeczenia temu są całkowicie niewłaściwe - powiedział dziennikarzom minister w prezydenckiej kancelarii Paweł Wypych po wtorkowym spotkaniu Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami Rodzin Katyńskich.
Wypych poinformował, że spotkanie odbyło się z inicjatywy grupy przedstawicieli Rodzin Katyńskich - wzięły w nim udział m.in. Maria Blomberg i Bożena Łojek. Na spotkaniu nie było prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Skąpskiego.
Reprezentanci Federacji, którzy spotkali się z prezydentem, krytykują stanowisko Skąpskiego, który w ubiegłym tygodniu podzielił opinię, że mord w Katyniu nie był ludobójstwem, a zbrodnią wojenną. Taką opinia przedstawiona przez wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego (PO) wywołała oburzenie również posłów PiS i cała sprawa stała się elementem sporu wokół projektu uchwały sejmowej ws. 17 września 1939 r.
Wypych powiedział, że prezydent ocenia wypowiedź Niesiołowskiego "wręcz jako skandaliczną". Według prezydenckiego ministra, jedynym wyjściem z sytuacji powstałej wokół projektu rocznicowej uchwały Sejmu byłoby przyznanie, że zbrodnia w Katyniu była ludobójstwem, a wszelkie inne próby nie są dobrym wyjściem.
Maria Blomberg zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami, że nie można mówić o zbrodni katyńskiej jedynie jako o śmierci 22 tys. polskich oficerów, gdyż wówczas do Kazachstanu i na Syberię wywiezione zostały setki tysięcy członków rodzin tych, którzy zginęli w Katyniu.
Bożena Łojek podkreśliła, że mord w Katyniu został uznany za zbrodnię ludobójstwa, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciw narodowi polskiemu. Jak dodała, wypowiedź prezesa Skąpskiego nie została uzgodniona i jest jego prywatną ocenę.
Skąpski powiedział we wtorek PAP, że Federacja Rodzin Katyńskich żadnego zaproszenia ani informacji na temat spotkania z prezydentem nie dostała. Był zaskoczony wiadomością o rozmowie grupy członków Rodzin Katyńskich z Lechem Kaczyńskim.
Prezes Skąpski ma we wtorek po południu spotkać się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, który później tego dnia spotka się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie uchwały dotyczącej rocznicy 17 września 1939 roku. Marszałek ma przedstawić kompromisową propozycję.
W ubiegłym tygodniu klubom nie udało się uzgodnić jednego projektu uchwały w sprawie rocznicy, w związku z czym ostatecznie do sejmowej komisji trafiły trzy propozycje: jedna marszałka Komorowskiego, dwie - klubu PiS, przy czym jedna z nich to wierne powtórzenie uchwały Senatu z 2007 r.
"W skali europejskiej straciliśmy niemal zupełnie wytwarzanie antybiotyków".
Jednym z tematów rozmów szefa rządu w Watykanie była wojna na Ukrainie.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...
"Zrozumieliśmy, że kobiety muszą wnieść inny ton i inne podejście do teologii."