Prezydent Lech Kaczyński uważa, że zbrodnia katyńska bezsprzecznie była ludobójstwem, a wszelkie próby zaprzeczenia temu są całkowicie niewłaściwe - powiedział dziennikarzom minister w prezydenckiej kancelarii Paweł Wypych po wtorkowym spotkaniu Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami Rodzin Katyńskich.
Wypych poinformował, że spotkanie odbyło się z inicjatywy grupy przedstawicieli Rodzin Katyńskich - wzięły w nim udział m.in. Maria Blomberg i Bożena Łojek. Na spotkaniu nie było prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Skąpskiego.
Reprezentanci Federacji, którzy spotkali się z prezydentem, krytykują stanowisko Skąpskiego, który w ubiegłym tygodniu podzielił opinię, że mord w Katyniu nie był ludobójstwem, a zbrodnią wojenną. Taką opinia przedstawiona przez wicemarszałka Sejmu Stefana Niesiołowskiego (PO) wywołała oburzenie również posłów PiS i cała sprawa stała się elementem sporu wokół projektu uchwały sejmowej ws. 17 września 1939 r.
Wypych powiedział, że prezydent ocenia wypowiedź Niesiołowskiego "wręcz jako skandaliczną". Według prezydenckiego ministra, jedynym wyjściem z sytuacji powstałej wokół projektu rocznicowej uchwały Sejmu byłoby przyznanie, że zbrodnia w Katyniu była ludobójstwem, a wszelkie inne próby nie są dobrym wyjściem.
Maria Blomberg zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami, że nie można mówić o zbrodni katyńskiej jedynie jako o śmierci 22 tys. polskich oficerów, gdyż wówczas do Kazachstanu i na Syberię wywiezione zostały setki tysięcy członków rodzin tych, którzy zginęli w Katyniu.
Bożena Łojek podkreśliła, że mord w Katyniu został uznany za zbrodnię ludobójstwa, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciw narodowi polskiemu. Jak dodała, wypowiedź prezesa Skąpskiego nie została uzgodniona i jest jego prywatną ocenę.
Skąpski powiedział we wtorek PAP, że Federacja Rodzin Katyńskich żadnego zaproszenia ani informacji na temat spotkania z prezydentem nie dostała. Był zaskoczony wiadomością o rozmowie grupy członków Rodzin Katyńskich z Lechem Kaczyńskim.
Prezes Skąpski ma we wtorek po południu spotkać się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, który później tego dnia spotka się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie uchwały dotyczącej rocznicy 17 września 1939 roku. Marszałek ma przedstawić kompromisową propozycję.
W ubiegłym tygodniu klubom nie udało się uzgodnić jednego projektu uchwały w sprawie rocznicy, w związku z czym ostatecznie do sejmowej komisji trafiły trzy propozycje: jedna marszałka Komorowskiego, dwie - klubu PiS, przy czym jedna z nich to wierne powtórzenie uchwały Senatu z 2007 r.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.