Reklama

Białystok: III Kongres Miłosierdzia Bożego

Sesja naukowa, modlitwy oraz oficjalne otwarcie warsztatów terapii zajęciowej Caritas złożą się m.in. na III Archidiecezjalny Kongres Miłosierdzia Bożego - poinformowano w środę na konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Białymstoku. Kongres odbędzie się w tym mieście w dniach 26-28 września.

Reklama

28 września 2009 roku mija pierwsza rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika świętej siostry Faustyny Kowalskiej; uroczystości beatyfikacyjne miały miejsce w Białymstoku.

"W związku z tym nasza archidiecezja chce wrócić pamięcią do wydarzeń sprzed roku, ale też chcemy pójść nieco dalej, zastanowić się jak w naszym życiu możemy realizować przesłanie Miłosierdzia Bożego, które głosił ks. Michał Sopoćko" - powiedział rzecznik Kurii ks. Andrzej Dębski.

Jak powiedział ks. Roman Balunowski, sekretarz generalny Kongresu Miłosierdzia, organizatorzy kongresu chcą zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty Miłosierdzia Bożego: naukowy, modlitewno-liturgiczny i praktyczny. Stąd konferencja popularno-naukowa pt. "Miłosierdzie Boże w życiu Kościoła", spotkania ruchów katolickich, modlitwy, koncert, poświęcenie warsztatów terapii zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku. Główna liturgia dziękczynna za beatyfikację odbędzie się w niedzielę 28 września.

Dzień po kongresie, 29 września w Białymstoku zostanie otwarty szlak turystyczno-pielgrzymkowy śladami ks. Michała Sopoćki. Jak powiedział dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji i Środków Społecznego Przekazu ks. Jarosław Jabłoński, znajdzie się na nim 10 miejsc w różnych miejscach w Białymstoku, z którymi ks. Sopoćko był związany. Cały szlak ma mieć długość 9,2 km. Wszystkie miejsca będą oznaczone tablicami, powstaną mapy ze szlakiem, które będą dostępne w różnych miejscach, np. w punktach informacji turystycznej. Szczegóły o miejscach, które znajdą się na szlaku, będą przedstawione w dniu jego otwarcia - dodał ks. Jabłoński. W dniu inauguracji szlaku zostaną poświęcone dwie tablice na budynkach przy ulicy Słonimskiej i Złotej w Białymstoku w miejscach, gdzie ks. Sopoćko mieszkał i pracował.

Kustosz białostockiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie spoczywają szczątki ks. Sopoćki, ks. Andrzej Kozakiewicz, powiedział, że po beatyfikacji sanktuarium odwiedziło w ciągu roku ponad 100 pielgrzymkowych grup autokarowych, przybywają też indywidualni pielgrzymi z wielu krajów świata, którzy zostawiają prośby o wstawiennictwo w swoich intencjach, ale też dziękują za łaski. Rzecznik Kurii ks. Andrzej Dębski dodał, że z Białegostoku do 405 miejsc na całym świecie wysłane zostały na prośbę zainteresowanych relikwie ks. Sopoćki.

Ksiądz Michał Sopoćko (1888-1975) w latach 1933-36 był w Wilnie spowiednikiem, powiernikiem i przewodnikiem duchowym siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II dziewięć lat temu. Dzięki niej stał się głosicielem prawdy o miłosierdziu, zabiegał o ustanowienie święta miłosierdzia, w 1934 roku przyczynił się do powstania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego. Dzięki niemu, w czasie wojny powstało nowe zgromadzenie zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego, nazywanych faustynkami.

Ks. Sopoćko od 1947 roku pracował w seminarium duchownym w Białymstoku, gdzie spędził pół życia. Zmarł w Białymstoku w 1975 roku, mając opinię "świętego kapłana".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama