Za "słuszną i odważną" uznał w piątek premier Rosji Władimir Putin czwartkową decyzję USA o rezygnacji z tarczy antyrakietowej w Europie. Wezwał jednocześnie Waszyngton do podjęcia dalszych kroków, w tym zlikwidowania pozostałych barier handlowych, w celu polepszenia wzajemnych stosunków.
Rosyjski premier przemawiał w Soczi na Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym.
"Oczekuję, że po tej słusznej i odważnej decyzji, nastąpią kolejne, w tym całkowite usunięcie wszelkich ograniczeń w sprawie transferu wysokich technologii do Rosji oraz działania na rzecz członkostwa Rosji, Kazachstanu i Białorusi w Światowej Organizacji Handlu (WTO)" - powiedział Putin.
Wezwał zagranicznych biznesmenów do inwestowania w Rosji, obiecując usunięcie biurokratycznych przeszkód. "Podejmiemy wysiłki na rzecz pozbycia się barier administracyjnych. Rosja jest otwarta na zagraniczne inwestycje" - zapowiedział.
"Rosyjska gospodarka jest całkowicie niedoinwestowana" - przyznał. Dodał, że same państwowe wydatki nie wystarczają na poprawę koniunktury. Jednocześnie wyraził zadowolenie, że nawet w pierwszej połowie roku, w warunkach kryzysu, do Rosji napłynęło 17 mld dolarów zagranicznych inwestycji.
Putin wezwał do podjęcia środków w celu "usprawnienia sektora bankowego i rynku papierów wartościowych", żeby stały się atrakcyjniejsze dla zagranicznych inwestorów.
Rosyjski premier odniósł się również do rządowych ocen, z których wynika, że Rosja wychodzi z recesji. "Wedle ostrożnych przewidywań trendy gospodarcze będą rozwijały się w pozytywnym kierunku" - powiedział.
W środę rosyjski wicepremier Igor Szuwałow poinformował, że gospodarka Rosji wyszła z ostrej fazy kryzysu i teraz powoli, stopniowo i ostrożnie wchodzi w fazę odbudowy, która może rozciągnąć się na kilka lat i potrwać do 2012 roku.
Szuwałow oświadczył, że spadek PKB w 2009 roku wyniesie "trochę ponad 8 proc.", a inflacja - 11 proc. Oficjalna prognoza rządu przewiduje, że gospodarka Rosji skurczy się w tym roku o 8,5 proc. Centralny Bank Rosji prognozuje, że inflacja osiągnie 12 proc.
Z kolei szef NATO zaapelował do Rosji o współpracę w dziedzinie obrony rakietowej i zaproponował przyjrzenie się możliwościom połączenia w przyszłości antyrakietowych systemów USA, NATO i Rosji. Rasmussen zaproponował, by Sojusz i Rosja umocniły współpracę we wszystkich dziedzinach i wznowiły dialog w ramach Rady NATO-Rosja.
Sekretarz generalny NATO zaapelował też do Moskwy o dokonanie wspólnie z NATO przeglądu zagrożeń, jakie dla bezpieczeństwa świata niesie XXI wiek. Jego zdaniem Rosja powinna wywrzeć maksymalny dyplomatyczny nacisk na Iran, by powstrzymać jego aspiracje nuklearne.
Rasmussen, który w przeddzień nazwał pozytywnym krokiem zmianę amerykańskich planów w sprawie tarczy antyrakietowej, powiedział, że nowe plany USA zapewniają lepsze możliwości obronne.
Sekretarz generalny NATO wyraził w czwartek zadowolenie z zamiaru kontynuowania przez Stany Zjednoczone ścisłej współpracy z Sojuszem w zakresie obrony antyrakietowej po wycofaniu się USA z budowy tarczy w Polsce i Czechach.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.