Benedykt XVI przyjął stojącego na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego abp Hilariona.
Jest to jego pierwsza wizyta w Watykanie, po nominacji na odpowiedzialnego za relacje Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z innymi Kościołami chrześcijańskimi.
Jak informuje Radio Watykańskie abp Hilarion spotkał się 17 września z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walterem Kasperem. Po rozmowach niemiecki purpurat, kierujący w Watykanie relacjami ekumenicznymi stwierdził, że stosunki z Patriarchatem Moskiewskim należy uznać za pozytywne.
Obydwie strony spotkają się w październiku na Cyprze z okazji sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym. W centrum prac znajdzie się kluczowy temat dla wzajemnych relacji: rola Biskupa Rzymu w Kościele powszechnym. Podstawą będzie tzw. dokument z Rawenny, który stwierdza m.in., że sprawy „prymatu i soborowości (koncyliarności) są wzajemnie powiązane”. Oznacza to, że zagadnienie prymatu na różnych szczeblach – lokalnym, regionalnym i powszechnym należy rozpatrywać zawsze w kontekście soborowości, tę ostatnią zaś w kontekście prymatu.
Obserwatorzy zwracają natomiast uwagę na słowa, jakie abp Hilarion wypowiedział podczas czwartkowej wizyty w katolickiej Wspólnocie św. Idziego w Wiecznym Mieście: "Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek chrześcijanie muszą być razem".
"Czas zatem przejść od konfliktu i rywalizacji do solidarności, a nawet bez wahania powiedziałbym: musimy przejść do wzajemnej miłości" - dodał dostojnik Patriarchatu Moskiewskiego.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.