Benedykt XVI przyjął stojącego na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego abp Hilariona.
Jest to jego pierwsza wizyta w Watykanie, po nominacji na odpowiedzialnego za relacje Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z innymi Kościołami chrześcijańskimi.
Jak informuje Radio Watykańskie abp Hilarion spotkał się 17 września z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walterem Kasperem. Po rozmowach niemiecki purpurat, kierujący w Watykanie relacjami ekumenicznymi stwierdził, że stosunki z Patriarchatem Moskiewskim należy uznać za pozytywne.
Obydwie strony spotkają się w październiku na Cyprze z okazji sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym. W centrum prac znajdzie się kluczowy temat dla wzajemnych relacji: rola Biskupa Rzymu w Kościele powszechnym. Podstawą będzie tzw. dokument z Rawenny, który stwierdza m.in., że sprawy „prymatu i soborowości (koncyliarności) są wzajemnie powiązane”. Oznacza to, że zagadnienie prymatu na różnych szczeblach – lokalnym, regionalnym i powszechnym należy rozpatrywać zawsze w kontekście soborowości, tę ostatnią zaś w kontekście prymatu.
Obserwatorzy zwracają natomiast uwagę na słowa, jakie abp Hilarion wypowiedział podczas czwartkowej wizyty w katolickiej Wspólnocie św. Idziego w Wiecznym Mieście: "Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek chrześcijanie muszą być razem".
"Czas zatem przejść od konfliktu i rywalizacji do solidarności, a nawet bez wahania powiedziałbym: musimy przejść do wzajemnej miłości" - dodał dostojnik Patriarchatu Moskiewskiego.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.