Patriarcha i papież spotkają się?

Do spotkania zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z papieżem Benedyktem XVI jest coraz bliżej. Abp Hilarion (Alfejew) kierujący Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego powiedział w rozmowie z dziennikarzami 12 listopada w Moskwie, że stosunki między Kościołem katolickim i rosyjsko-prawosławnym stale się polepszają.

Jak poinformowała rosyjska agencja „Interfax”, oczywiście nie ma jeszcze konkretnego terminu, jednak „na życzenie obu stron takie spotkanie jest przygotowywane, stwierdził abp Hilarion. Jeszcze w październiku ten sam hierarcha dementował informacje mediów rosyjskich na temat ewentualnego spotkania.

Abp Hilarion podkreślił, że warunkiem takiego spotkania pozostaje jednak osiągnięcie wspólnej bazy dialogu na sporne tematy, m. in. rozwiązanie napięć ekumenicznych na Ukrainie. Przypomniał, że w latach 90-tych została zakłócona „delikatna równowaga wyznaniowa“ i ten stan trwa do dziś.

„Mniejszy problem“ niż przed 10 laty dla ewentualnego spotkania stanowi problem konwersji wiernych prawosławnych na katolicyzm, zauważył abp Hilarion. Według niego papież Benedykt XVI jest „człowiekiem bardzo powściągliwym”, który nie uprawia polityki „ekspansji Kościoła katolickiego na terenach tradycyjnie prawosławnych”.

Dialog katolicko-prawosławny dobrze się rozwija od czasu wyboru Cyryla I na nowego zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, podkreślił abp Hilarion. Zapewnił, że „patriarcha będzie w dalszym ciągu pogłębiał stosunki z innymi wyznaniami chrześcijańskimi, a tym samym będzie kontynuował linię, jaką reprezentował jeszcze przed wyborem na tę godność.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  13°C Sobota
  noc
  8°C Sobota
  rano
  wiecej »