Polska organizuje w poniedziałek w Brukseli spotkanie szefów służb konsularnych krajów należących do strefy Schengen. Celem spotkania jest wzmocnienie współpracy konsularnej państw UE tak, by ograniczyć wysokie koszty m.in. przez redukcję liczby placówek konsularnych na świecie i tworzenie wspólnych reprezentacji konsularnych.
Spotkanie odbędzie się przy okazji poniedziałkowego posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych państw UE.
Jak poinformowano PAP w polskiej ambasadzie, spotkanie ma związek ze zbliżającym się jeszcze w tym roku wejściem w życie tzw. Wspólnotowego Kodeksu Wizowego zaaprobowanego przed wakacjami przez rządy państw UE i Parlament Europejski, który harmonizuje warunki i procedury wydawania wiz krótkoterminowych (trzy miesięczne w okresie pół roku), zastępując tzw. wspólne.
Zgodnie z zapowiedzią ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego Polska - jak poinformowano PAP w ambasadzie - chce rozpocząć dyskusję na temat "sposobów ograniczenia kosztów współpracy konsularnej i zmiany liczby placówek konsularnych na świecie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu jakości obsługi interesantów (w tym opieki konsularnej udzielanej obywatelom przebywającym za granicą)".
Będzie to możliwe dzięki większej współpracy między zainteresowanymi państwami członkowskimi w ramach tzw. reprezentacji konsularnych oraz wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informatycznych. To z kolei ułatwi nowe rozporządzenie ustanawiające wspólnotowy kodeks wizowy, ujednolicające proces wydawania krótkoterminowych wiz Schengen przez konsulaty państw UE.
Kodeks wprowadza m.in. ułatwienia dla osób ubiegających się o wizy i dzięki większej przejrzystości gwarantuje im większą pewność prawną. Decyzja w sprawie wniosku wizowego będzie musiała być podjęta w ciągu 15 dni, ponadto rozporządzenie wprowadza wymóg uzasadnienia każdej decyzji odmownej, dając prawo osobom ubiegającym się o wizę do wniesienia odwołania. Rozporządzenie harmonizuje też opłaty utrzymując opłatę manipulacyjna za wydanie wizy w wysokości 60 euro dla osób powyżej 12. roku życia (z wyłączeniem krajów, które zawarły z UE umowy o ułatwieniach wizowych i gdzie wiza kosztuje 35 euro).
Polska, jak poinformowano PAP, przypomni na spotkaniu swój postulat dotyczący zbliżenia w zakresie ruchu osobowego ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej. Warszawa od dawna upomina się o zwolnieniem ich z opłaty, gdyż obecnie wielu obywateli państw sąsiednich z powodu zbyt wysokich kosztów wizowych nie może podróżować do UE.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.