Rodzinom są okazywane ciała górników

Bliskim górników, którzy zginęli w wyniku piątkowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", są w poniedziałek okazywane ciała ofiar. Dotychczas w taki sposób zidentyfikowano osiem osób, jedna z nich była ratownikiem górniczym - podała po południu prokuratura.

Bliskim górników, którzy zginęli w wyniku piątkowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", są w poniedziałek okazywane ciała ofiar. Dotychczas w taki sposób zidentyfikowano osiem osób, jedna z nich była ratownikiem górniczym - podała po południu prokuratura.

W piątek w rudzkiej części kopalni "Wujek" doszło do zapalenia się metanu. W dniu katastrofy zginęło 12 górników. W sobotę kolejna osoba zmarła w szpitalu. Według ostatnich danych, w szpitalach przebywa obecnie 41 górników.

"Czynności wobec tych ośmiu osób pozwoliły w sposób nie budzący wątpliwości ustalić ich tożsamość" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Jak dodała, w tych przypadkach nie będzie konieczności identyfikacji na podstawie zabezpieczonego profilu DNA każdego z górników. W czasie okazywania zwłok rodzinom towarzyszą psychologowie - dodała rzeczniczka prokuratury.

Prok. Zawada-Dybek zaznaczyła, że czynności związane z identyfikacją ciał podejmowane były już na miejscu katastrofy, w czasie oględzin zwłok. Były one przeprowadzane m.in. w oparciu o rzeczy, które górnicy przy sobie mieli.

Z sekcji zwłok wynika, że prawdopodobną przyczyną zgonu 11 ofiar było uduszenie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla z aspiracją pyłu węglowego do płuc. Specjaliści stwierdzili też u górników oparzenia górnych dróg oddechowych. Jedna z ofiar zmarła na skutek wykrwawienia będącego wynikiem wielonarządowych urazów wewnętrznych. Przyczyną śmierci 13. górnika, który zmarł w sobotę w szpitalu był wstrząs oparzeniowy i związane z tym zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego.

"To wstępne wyniki sekcji zwłok, ostateczne będą dopiero po sporządzeniu protokołu przez biegłych" - zaznaczyła Zawada-Dybek.

Wszelkie okoliczności tragedii będzie wyjaśniał zespół prokuratorów, niektóre czynności będą na zlecenie prokuratury wykonywali policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach. W piątek na miejscu tragedii było czterech prokuratorów, którzy dokonali wstępnych oględzin zwłok, zabezpieczyli też dokumentację kopalnianą i zapisy komputerowe dotyczące zjazdu pracowników pod ziemię i pomiarów stężeń metanu. Do badań pobrano krew rannych, zabezpieczono także ich odzież. Biegli informatycy odczytają z serwerów i przy pomocy specjalistów zinterpretują zapisy wszystkich kopalnianych czujników i urządzeń.

W ramach prowadzonego śledztwa prokuratorzy przesłuchują pierwszych świadków. Zawada-Dybek, powołując się na dobro postępowania, odmówiła podania kto konkretnie został wezwany na przesłuchanie. Jak wcześniej podawała prokuratura, w pierwszym rzędzie będą przesłuchiwani ratownicy górniczy, uczestniczący w akcji, a także wszyscy pracownicy, którzy pracowali w ścianie, przy której zapalił się metan.

"Na chwilę obecną trudno czynić ustalenia co do okoliczności, przebiegu i przyczyn katastrofy. Są to czynności zupełnie wstępne" - podkreśliła prok. Zawada-Dybek.

Prokuratura spodziewa się, że śledztwo będzie bardzo żmudne, zapewne będą też konieczne opinie biegłych. Nie wiadomo kiedy będzie możliwa wizja lokalna na miejscu katastrofy.

Katastrofę spowodował - według wstępnych ocen - zapłon metanu w wyrobisku, na razie nie wiadomo co było jego przyczyną. Choć część wyrobisk rudzkiej części kopalni "Wujek" (dawniej była to samodzielna kopalnia "Śląsk") na terenie Rudy Śląskiej podlega terytorialnie Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, piątkowa katastrofa miała miejsce pod katowicką dzielnicą Panewniki - dlatego śledztwo poprowadzi prokuratura z Katowic.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »