Minutą ciszy, w godzinę "W", uczcili pamięć powstańców przedstawiciele władz i warszawiacy, tłumnie zgromadzeni przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W uroczystości biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
W 72. rocznicę powstania warszawskiego na miejsce pochówku swoich towarzyszy broni przybyli weterani. Obecne są tłumy warszawiaków.
O godzinie 17.00 syreny, które zawyły w całym mieście, rozbrzmiały również przed pomnikiem Gloria Victis. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurka Dąbrowskiego.
Przed uroczystością lektor poprosił zebranych o skupienie w czasie uroczystości. "Jak co roku zebraliśmy się pod pomnikiem Gloria Victis wśród grobów powstańców warszawskich - państwa przyjaciół i kolegów. Zebraliśmy się tu, aby złożyć hołd poległym, przywołać ich pamięć i przekazać naszym dzieciom i wnukom wartości, za które walczyli państwo razem z nimi, za które oni zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Pochylmy się nad ich grobami w ciszy i zadumie, przekażmy pamięć o tamtych bohaterskich dniach i ludziach tym, którzy przyjdą po nas. Bo póki pamięć trwa, oni żyć będą" - mówił lektor.
W czasie uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach w poprzednich latach dochodziło do incydentów - wchodzących polityków część zgromadzonych witała oklaskami lub buczeniem. W tym roku odbyło się bez incydentów.
Przychodzących pod pomnik Gloria Victis przedstawicieli rządu - w tym prezydenta Andrzeja Dudę, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, premier Beatę Szydło, wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - witano oklaskami. Oklaski rozległy się także, gdy pod pomnik przyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Obecni są także m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Anna Maria Anders pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego, córka gen. Władysława Andersa.
Uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis jest kulminacyjnym momentem obchodów rocznicy warszawskiego zrywu.
Tradycja oddawania hołdu poległym w rocznicę powstania na Wojskowych Powązkach sięga czasów PRL, gdy ówczesne władze nie pozwalały na oficjalne uroczystości. Pomimo tego warszawiacy całymi rodzinami gromadzili się 1 sierpnia każdego roku wokół pomnika Gloria Victis i grobów poległych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.