Pierwsi misjonarze, ojcowie biali, przybyli do tego kraju w sierpniu 1891 r. Hasło rocznych obchodów to: „125 lat Bożej miłości i miłosierdzia”.
W Zambii z inicjatywy tamtejszego episkopatu rozpoczęły się uroczystości jubileuszu ewangelizacji, które zakończą się 15 lipca 2017 r. w Lusace. Pierwsi misjonarze, ojcowie biali, przybyli do tego kraju w sierpniu 1891 r. Hasło rocznych obchodów to: „125 lat Bożej miłości i miłosierdzia”.
Jak wspominał abp Ignacy Chama, pierwsi misjonarze natrafili w Zambii na społeczeństwo pełne problemów. Ordynariusz diecezji Kasama podkreślił, że wiele z nich nadal nie zostało w pełni rozwiązanych. „Ciągle mamy niewolnictwo w formie poligamicznych związków, oskarżenia o czary i polowania na czarownice, które niestety w niektórych przypadkach prowadzą do mordowania niewinnych ludzi” – wskazał arcybiskup. Dodał również, że dochodzą do tego braki w dostępie do edukacji dzieci i młodzieży oraz wymuszona sytuacją ekonomiczną prostytucja. Kościół jednak od zawsze starał się przynosić tym ludziom Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym i o nadziei godnego, bezpiecznego życia na ziemi.
Szczególne miejsce w ewangelizacji Zambii zajmuje zmarły w 2007 r. polski misjonarz kard. Adam Kozłowiecki SJ. Był on przez wiele lat arcybiskupem Lusaki, gdzie przybył po uwolnieniu z obozu w Dachau. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.