W brazylijskim Belém rozpoczął się XVII Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jego temat to „Eucharystia i wzajemne ubogacanie się w misyjnej Amazonii”.
Specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego jest były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Cláudio Hummes.
W rozmowie z Radiem Watykańskim, mówiąc o oczekiwaniach wobec Kongresu, ordynariusz miejscowej diecezji abp Alberto Taveira Corrêa przypomniał, że o tym regionie świata, Amazonii, wspominał kilkakrotnie Papież Franciszek. Przywoływał go także w swej ostatniej encyklice.
„W encyklice «Laudato si'» Papież odnosi się do Amazonii. Biskupom Brazylii i mnie osobiście powiedział, że musimy mieć odwagę, by podjąć rzeczy nie do pomyślenia. I w ten sposób otrzymaliśmy od Papieża ideę, która jest dla nas bodźcem misyjnym. To jest dla nas rzecz najważniejsza! Ostatni Kongres Eucharystyczny odbył się w Brazylii w 2010 r. Minęło zatem sześć lat. Od tamtej pory zaczęliśmy przygotowywać Kongres Eucharystyczny tutaj w Belém. To już po raz drugi Krajowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w tym miejscu, po raz pierwszy zdarzyło się tak w 1953 r. I teraz odbywa się po raz kolejny, ponieważ obchodzimy 400-lecie założenia miasta i rozpoczęcia ewangelizacji Amazonii. Bo to właśnie tutaj jest brama do Amazonii. Ewangelia dotarła tutaj, do Belém, by stąd roznieść się po całym regionie. Spodziewamy się dużej liczby uczestników. Stadion, na którym odbędą się główne uroczystości, może pomieścić 35 tys. ludzi. Przygotowaliśmy również duże ekrany dla tych, którzy nie zdołają wejść do środka, by mogli także uczestniczyć. Swój udział potwierdziło 150 biskupów i 500 księży. To znacząca liczba. Ale tutaj w Belém jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Tłumy przybywają tu bowiem na uroczystości Matki Boskiej z Nazaretu (Cirio de Nazaré), które odbywają się co roku w październiku” – powiedział bp Taveira Corrêa.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.