W rezultacie trzęsienia ziemi o sile 8,3 w skali Richtera i powstrząsowej fali morskiej - tsunami, zginęło w środę na wyspach Samoa i Tonga na Południowym Pacyfiku co najmniej 113 osób - wynika z oficjalnych danych, opublikowanych w ciągu dnia przez rządy państw regionu. Wciąż niepełne dane mówią o kilkudziesięciu zaginionych.
Według australijskiego dziennika "The Age", wśród śmiertelnych ofiar ma być m.in. siedmiu Australijczyków, trzech Południowych Koreańczyków i Nowozelandczyk. Władze Australii jak do tej pory potwierdziły tylko śmierć 50-letniej obywatelki tego kraju. Wśród zaginionych i rannych na wyspach Samoa są cudzoziemcy - podano w Sydney.
Na wyspach zarówno Amerykańskiego jak i Zachodniego Samoa oraz Tonga zmyte z powierzchni ziemi zostały całe wsie. Tysiące ludzi utraciły dach nad głową.
Wysoka powstrząsowa fala morska sięgała tu 4,5 metra a na południowym wybrzeżu Samoa - według dziennika "The Age" - nawet ośmiu metrów.
Prezydent USA Barack Obama ogłosił Samoa Amerykańskie strefą klęski żywiołowej.
Trzęsienie nastąpiło nad ranem w środę i trwało około trzech minut. Wstrząsy nie spowodowały ofiar w ludziach, natomiast tragiczne skutki wywołała powstrząsowa fala morska, która wdarła się dwa kilometry w głąb lądu, niszcząc domy i porywając samochody. Większość plaż i niżej położonych terenów znalazła się pod wodą. Ludność w panice uciekała na wyżej położone obszary.
Komisarz policji Zachodniego Samoa Lilo Maiava potwierdził, iż według wstępnych danych, w tej części archipelagu zginęły co najmniej 63 osoby; liczbę zabitych w Samoa Amerykańskim ocenił na co najmniej 20 osób. Tsunami miało spowodować dziesięć ofiar śmiertelnych na archipelagu Tonga - brak jednak potwierdzenia tej informacji. Maiava podkreślił, iż nadal prowadzone są poszukiwania ofiar - zarówno na plażach jak i pod gruzami zniszczonych przez tsunami domów. Stąd też minie wiele godzin zanim władze będą w stanie podać ostateczny bilans uderzenia tsunami.
Według Centrum Ostrzegawczego przed tsunami dla rejonu Pacyfiku, wstrząsy wystąpiły na dnie morskim, na głębokości 33 km w odległości ok. 190 km od stolicy Samoa - miasta Apia. Siłę trzęsienia oszacowano na 8-8,3 w skali Richtera. Bezpośrednio po trzęsieniu ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami także w Nowej Zelandii i Japonii - po kilku godzinach alert jednak odwołano.
W 2004 roku trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim wywołało falę tsunami, która zabiła ok. 230 tys. ludzi w 11 krajach Azji.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.