Kolejna papieska pielgrzymka do Asyżu dowodzi jak bardzo współczesny świat, naznaczony terroryzmem i wieloma wojnami, woła o pokój.
W ten sposób planowaną - trzecią już - wizytę Franciszka w tym mieście komentuje Marco Impagliazzo, kierujący Wspólnotą św. Idziego. To właśnie ona jest organizatorem Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, który 20 września odbędzie się w Asyżu z udziałem Papieża i ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Spotkanie organizowane jest w 30 lat po pierwszym takim wydarzeniu, jakie odbyło się z inicjatywy i z udziałem św. Jana Pawła II. Towarzyszyć będą mu słowa: „Pragnienie pokoju: religie i kultury w dialogu”.
Ordynariusz Asyżu podkreśla, że przez swą trzecią wizytę w tym mieście Papież ukazuje światu aktualność przesłania pokoju niesionego przez św. Franciszka. „Trwająca właśnie trzecia wojna światowa w kawałkach podkreśla konieczność zjednoczenia wysiłków ludzi różnych tradycji religijnych na rzecz budowania pokoju” – mówi bp Domenico Sorrentino.
„Mija właśnie 30 lat od tej wielkiej inicjatywy Jana Pawła II polegającej na zjednoczeniu ludzi różnych religii na modlitwie w intencji pokoju, a także na wspólnej refleksji. Mimo upływających lat inicjatywa ta wciąż jest aktualna. Był to gest profetyczny i obecny czas tego dowodzi – mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Sorrentino. – Fakt, że Papież Franciszek postanowił wziąć udział w spotkaniu podniesie rangę tego wydarzenia, które chce być nie tylko upamiętnieniem przypadającego jubileuszu, ale konkretnym wkładem w budowanie pokoju w naszych czasach. Potrzeba mocnego, wspólnego przesłania ludzi różnych religii, aby położyć kres spirali przemocy i przyczynić się do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego, żyjącego w pokoju. Ponieważ trwa właśnie wojna światowa w kawałkach, także budowanie pokoju musi odbywać się w kawałkach, ale tak, by ostatecznie złożyć je w jeden wspólny projekt pokoju”.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.