Audiencja ogólna: Papież o pielgrzymce

Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie podsumował podróż apostolską do Republiki Czeskiej. Papież w dniach 26-28 września odwiedził: Pragę, Brno i Stary Bolesławiec.

Przy pięknej słonecznej pogodzie na Placu św. Piotra w Watykanie zebrało kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Ojciec Święty przypomniał, że hasłem wizyty były słowa „Miłość Chrystusa jest naszą siłą” i nazwał swą podróż apostolską „pielgrzymką i misją do serca Europy”. Szczególnie serdecznie podziękował za przyjęcie prezydentowi Republiki Czeskiej Vaclavowi Klausowi i arcybiskupowi Pragi kard. Miloslavowi Vlkowi. Jego zdaniem podczas wizyty dawała się odczuć serdeczna więź wspólnoty katolickiej z Następcą św. Piotra.

Nawiązując do hasła pielgrzymki papież podkreślił, że nawiązuje ono do świadectwa wyznawców i męczenników z przeszłości, ale jego słowa wyrażają również pewność wiary współczesnych uczniów Chrystusa. W tym kontekście przypomniał postacie świętych Cyryla i Metodego, którzy wraz z św. Benedyktem są patronami Europy.

Benedykt XVI przedstawił kolejne etapy pielgrzymki, która rozpoczęła się od nawiedzenia kościoła Matki Bożej Zwycięskiej w Pradze, gdzie w szczególny sposób jest czczone Dzieciątko Jezus. Tam modlił się za czeskie dzieci, młodzież i rodziny, aby „zwyciężyła wśród nich miłość Chrystusa”.

Kolejnym etapem było spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym, w trakcie którego Benedykt XVI wskazał na nierozerwalny związek pomiędzy wolnością i prawdą. „Prawda jest przyjaciółką człowieka i jego wolności” – zaznaczył papież. Podkreślił, że środowiska religijne i świeckie zachowując swoją autonomię mogą i powinny ze sobą współpracować w rozwiązywaniu najważniejszych problemów.

Z kolei w praskiej katedrze papież spotkał się z duchowieństwem i wiernymi zaangażowanymi we wspólnotach kościelnych. Papież przypomniał konieczność zaangażowania całego Kościoła na rzecz umacniania wartości duchowych i moralnych i przypomniał jak wiele zła wyrządziła czeskiemu społeczeństwu ideologia ateistyczna w przeszłości oraz obecne poddawanie się sekularyzmowi i konsumizmowi. Zwrócił uwagę na kryzys wartości, panowanie relatywizmu etycznego i kulturowego.

Orędzie nadziei opartej na wierze w Chrystusa było tematem dwóch głównych wydarzeń pielgrzymki jakimi były Msze św. w Brnie, stolicy Moraw, związanej z misyjną działalnością świętych Cyryla i Metodego oraz w Starym Bolesławcu miejscu męczeństwa św. Wacława, głównego patrona Czech, gdzie papież spotkał się z młodzieżą z Republiki Czeskiej i innych krajów europejskich. Papież zaapelował do młodych, aby „widzieli w Chrystusie swego najbliższego przyjaciela”.

Papież odniósł się także do spotkania ekumenicznego, w trakcie którego przypomniano o konieczności stałego przypominania o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz nawiązał do spotkania ze wspólnotą akademicką, w trakcie którego wskazał na obecny we współczesnym świecie dyktat relatywizmu i dominację relatywizmu. Podkreślił konieczność współpracy nauki i kultury.

„Wszędzie byłem serdecznie przyjmowany, za co dziękuję wszystkim ludziom w Czechach. Niech Bóg pomoże wam na nowo odkryć chrześcijańskie korzenie, które kształtowały waszą kulturę i na tym fundamencie budować swoje życie” – powiedział Ojciec Święty.

Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów w kilku językach. Po polsku powiedział: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Drodzy bracia i siostry! Dziękuję wam za duchowe wsparcie podczas wizyty w Czechach. Przez wstawiennictwo świętego Wacława prośmy Boga, aby ta pielgrzymka przyniosła obfite owoce w sercach wszystkich ludzi dobrej woli. Niech Bóg wam błogosławi!”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
10°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
wiecej »