Naszemu społeczeństwu, często przesiąkniętemu kulturą racjonalistyczną i szerzącym się materializmem praktycznym, mała Tereska z Lisieux wskazuje, jako odpowiedź na wielkie pytania egzystencjalne, «małą drogę», która prowadzi ku istocie rzeczy.
Papież powróci 3 października do Watykanu. Na pożegnanie z kościelną i świecką społecznością Castelgandolfo przeznaczył już dzień 1 października. Wyraził wdzięczność tamtejszej parafii i wspólnotom zakonnym oraz diecezji Albano, do której należy to podrzymskie miasteczko, a także jego władzom administracyjnym. Podziękował też personelowi letniej rezydencji papieskiej, watykańskiej żandarmerii i Gwardii Szwajcarskiej oraz włoskim siłom porządkowym i żołnierzom 31. eskadry lotnictwa wojskowego, którzy pełnią służbę podczas jego przelotów helikopterem. Żegnając Castelgandolfo, Papież nawiązał do przypadającego dziś liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
„Jej świadectwo zwraca uwagę, że tylko Słowo Boże, które przyjmuje się i rozumie z jego konkretnymi wymogami, staje się źródłem odnowionego życia – powiedział Ojciec Święty. – Naszemu społeczeństwu, często przesiąkniętemu kulturą racjonalistyczną i szerzącym się materializmem praktycznym, mała Tereska z Lisieux wskazuje, jako odpowiedź na wielkie pytania egzystencjalne, «małą drogę», która prowadzi ku istocie rzeczy. Jest to droga miłości, będącej w stanie objąć każde ludzkie wydarzenie, nadając mu sens i wartość. Drodzy przyjaciele, idźcie za przykładem tej świętej. Droga, którą poszła, jest w zasięgu możliwości wszystkich, będąc drogą całkowitego zaufania Bogu, który jest miłością i nigdy nas nie opuszcza”.
Tymczasem w Wielkiej Brytanii, gdzie trwa peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, odwiedziło je już prawie 70 tys, pielgrzymów. Fenomen pielgrzymki świętej, nazywanej „małym kwiatkiem”, obserwują poczytne wyspiarskie dzienniki, zamieszczając serie reportaży i świadectw. Wielu przybywa na spotkania ze świętą przynosząc ze sobą róże i pozostaje w kościołach na całonocnych czuwaniach. Na spotkania z karmelitanką przychodzą rodziny zabitych w Iraku i Afganistanie brytyjskich żołnierzy. Wielu modlących się jest wzruszonych, a nawet obserwuje się płaczących mężczyzn – notują reporterzy. Zdumiewa, że o wizycie Tereski młodzież rozsyła wiadomości SMS-ami.
1 października, w dniu jej liturgicznego wspomnienie, relikwie św. Tereski nawiedzają katedrę anglikańską w Yorku, która jest największym kościołem gotyckim w północnej Europie. W oparciu o pisma karmelitanki przygotowano tam nabożeństwa ekumeniczne. Wizycie towarzyszyć ma całonocne czuwanie.
Brytyjska prasa zdecydowanie pozytywnie opisuje pielgrzymkę. Tylko jeden z dzienników (The Times) „wezwał do broni ateistów” mieszkających na Wyspach Brytyjskich, by przeciwstawili się wizycie relikwii XIX-wiecznej karmelitanki. Jego szczególne zaniepokojenie wywołała rządowa zgoda na wystawienie relikwii w jednym z londyńskich więzień. Dla zdecydowanej jednak większości pielgrzymów, witających relikwie odkrywczyni „małej drogi”, spotkanie z nią jest inspiracją do przemyślenia życia i o duchowej odnowy. Tak uważa kapelan więzienia, które za kilka dni odwiedzą relikwie świętej.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.