Hiszpania: episkopat o ustawie aborcyjnej i szkolnictwie

Rządowy projekt ustawy o aborcji i stan szkolnictwa to niektóre z tematów podjętych podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Biskupi zapoznali się też ze skutkami kryzysu ekonomicznego, które są coraz bardziej odczuwalne przez rodziny.

Wobec rządowego projektu ustawy o aborcji, który już trafił do parlamentu, biskupi przypominają swoje wcześniejsze wystąpienia na ten temat, szczególnie deklarację „Godzenie w życie tych, którzy mają się narodzić, zamienione w prawo”. Gorąco zachęcają wszystkich wiernych do modlitwy. „Biskupi nigdy nie przestali przypominać nauki Kościoła, według której prawo naturalne i boskie wymaga, aby całe ludzkie życie było szanowane jako święte od poczęcia aż do śmierci” – czytamy w komunikacie Rady Stałej. Stąd „nie mogą nie podzielać odrzucenia”, jakie ustawa o aborcji „wzbudza w różnych i ważnych instytucjach a także w dużej części społeczeństwa”. „Biskupi uważają za uzasadnioną i właściwą” manifestację w obronie życia i macierzyństwa, którą zwołały liczne stowarzyszenia na 17 października. „Wierni świeccy odpowiadają właściwie na postawione wyzwanie – o wielkiej transcendencji moralnej i społecznej – korzystając z prawa do pokojowego zamanifestowania się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ustawy” – podkreślają biskupi. Ustawa o aborcji jest „krokiem wstecz, jeśli chodzi o ochronę prawa do życia tych, którzy mają się narodzić, oznacza większe opuszczenie matek w ciąży oraz szkodę nie do naprawienia dla dobra wspólnego” – czytamy w komunikacie.

Biorąc pod uwagę dramatyczny stan szkolnictwa w Hiszpanii, ceniony wkład kościelnych ośrodków nauczania oraz naukę religii w szkołach, biskupi opowiadają się za „wielkim paktem społecznym w sprawie edukacji, w którym byłyby obecne, obok władz państwowych, wszystkie sektory zainteresowane”. Domaga się tego „dobro osób i dobro wspólne”.

Jednym z tematów obrad był Rok Kapłański i jego obchody w Hiszpanii. Komisja ds. duchowieństwa przedstawiła studium dotyczące aktualnej posługi kapłańskiej w Hiszpanii, które posłuży do dyskusji podczas jesiennej sesji episkopatu. Ponadto Rada Stała przyjęła tekst przesłania z okazji 50-lecia katolickiej organizacji pozarządowej Manos Unidas.

Inne poruszone tematy to m. in. solidarność z biskupami Hondurasu w związku z sytuacją w ich kraju, budżet episkopatu na rok 2010 oraz projekt oświetlenia katedr i kościołów. Rada Stała dokonała też niezbędnych nominacji oraz przygotowała program sesji plenarnej episkopatu, która odbędzie się pod koniec listopada.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Niedziela
dzień
24°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
wiecej »