Rządowy projekt ustawy o aborcji i stan szkolnictwa to niektóre z tematów podjętych podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Biskupi zapoznali się też ze skutkami kryzysu ekonomicznego, które są coraz bardziej odczuwalne przez rodziny.
Wobec rządowego projektu ustawy o aborcji, który już trafił do parlamentu, biskupi przypominają swoje wcześniejsze wystąpienia na ten temat, szczególnie deklarację „Godzenie w życie tych, którzy mają się narodzić, zamienione w prawo”. Gorąco zachęcają wszystkich wiernych do modlitwy. „Biskupi nigdy nie przestali przypominać nauki Kościoła, według której prawo naturalne i boskie wymaga, aby całe ludzkie życie było szanowane jako święte od poczęcia aż do śmierci” – czytamy w komunikacie Rady Stałej. Stąd „nie mogą nie podzielać odrzucenia”, jakie ustawa o aborcji „wzbudza w różnych i ważnych instytucjach a także w dużej części społeczeństwa”. „Biskupi uważają za uzasadnioną i właściwą” manifestację w obronie życia i macierzyństwa, którą zwołały liczne stowarzyszenia na 17 października. „Wierni świeccy odpowiadają właściwie na postawione wyzwanie – o wielkiej transcendencji moralnej i społecznej – korzystając z prawa do pokojowego zamanifestowania się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ustawy” – podkreślają biskupi. Ustawa o aborcji jest „krokiem wstecz, jeśli chodzi o ochronę prawa do życia tych, którzy mają się narodzić, oznacza większe opuszczenie matek w ciąży oraz szkodę nie do naprawienia dla dobra wspólnego” – czytamy w komunikacie.
Biorąc pod uwagę dramatyczny stan szkolnictwa w Hiszpanii, ceniony wkład kościelnych ośrodków nauczania oraz naukę religii w szkołach, biskupi opowiadają się za „wielkim paktem społecznym w sprawie edukacji, w którym byłyby obecne, obok władz państwowych, wszystkie sektory zainteresowane”. Domaga się tego „dobro osób i dobro wspólne”.
Jednym z tematów obrad był Rok Kapłański i jego obchody w Hiszpanii. Komisja ds. duchowieństwa przedstawiła studium dotyczące aktualnej posługi kapłańskiej w Hiszpanii, które posłuży do dyskusji podczas jesiennej sesji episkopatu. Ponadto Rada Stała przyjęła tekst przesłania z okazji 50-lecia katolickiej organizacji pozarządowej Manos Unidas.
Inne poruszone tematy to m. in. solidarność z biskupami Hondurasu w związku z sytuacją w ich kraju, budżet episkopatu na rok 2010 oraz projekt oświetlenia katedr i kościołów. Rada Stała dokonała też niezbędnych nominacji oraz przygotowała program sesji plenarnej episkopatu, która odbędzie się pod koniec listopada.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.