Księża u proboszcza z Ars

Ars. Jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Kapłańskiego dobiegło końca. Od 28 września do 3 października trwały Międzynarodowe Rekolekcje Kapłańskie w Ars.

Na zaproszenie Wspólnoty Błogosławieństw 1200 kapłanów z 75 krajów świata przez tydzień poszukiwało odpowiedzi na pytanie o źródła radości kapłańskiego życia. Codzienne konferencje rozwijające temat główny głosił dominikanin, kard. Christoph Schonborn z Wiednia.

Spotkanie stało się okazją do doświadczenia przez prezbiterów autentycznej uniwersalnej jedności, pomimo ogromnych różnic w ich codziennym życiu. Księża którzy dotarli do Ars pochodzili ze wszystkich kontynentów i reprezentowali wszystkie rasy.

Charakterystyczne, że nauczanie kard. Schonborna opierało się na Katechizmie Kościoła Katolickiego, który został nazwany „prawdziwym skarbem Kościoła”. Rekolekcjonista często odwoływał się także do nauczania Soboru Watykańskiego II, który według kardynała ciągle domaga się pogłębiania ze strony wspólnoty Kościoła. Przewodnikami podczas rekolekcji byli także święci: Jan Maria Vianney, s. Faustyna, s. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Ludwik Grignion de Monfort.

Księża codziennie rozważali szczegółowe aspekty powołania kapłańskiego: ofiary z życia dla sprawy zbawienia świata, tajemnicy miłosierdzia, życiu modlitwy i walki wewnętrznej, Eucharystii oraz Słowu Bożemu i misji ewangelizowania, roli Maryi w kapłańskim życiu. Kardynał poruszał m.in. trudne tematy sekularyzacji, sensu kapłaństwa hierarchicznego, celibatu i czystości kapłańskiej, ale także obecności szatana, ewangelizacji współczesnego świata (m.in. młodych, rozwiedzionych, muzułmanów) czy zaniku wiary w Europie.

Potrafił także mówić wprost o swoim smutku z powodu Kościoła, w którym panuje klerykalizm. O osobistym poszukiwaniu Boga w codzienności. W tym kontekście przypominał, że najważniejszą karierą w Kościele, jest osiąganie szczytów świętości. Zdaniem biskupa Wiednia, lepsze dla Kościoła byłoby, gdyby księża mniej angażowali się w dzieła socjalne i charytatywne a więcej czasu poświęcili na służbę w konfesjonale i głoszenie Ewangelii. Natomiast w krytycznym odniesieniu do tez teologii progresywnej zauważył, że w Kościele tylko święci są prawdziwymi teologami. Dlatego – Nie można się dziwić, że brak modlitwy w życiu księdza prowadzi do potępienia – mówił trzeciego dnia rekolekcji i wyjaśniał – Modlimy się tak jak żyjemy, bo żyjemy tak jak się modlimy.

Odbiór słów kard. Schonborna był bardzo żywiołowy. Znamienne, że księża przerwali rozważania oklaskami w trzech momentach: gdy kardynał stanął w obronie młodych powołań, z dystansem odnosząc się do pomysłów, by młodzi ludzie najpierw próbowali życia świeckiego, a potem ewentualnie decydowali się na stan duchowny – Wiele powołań zostało w ten sposób zmarnowanych – ostrzegał rekolekcjonista; duchowni docenili także kardynalską refleksję nad wartością soborowej reformy liturgii oraz gdy kardynał postawił Benedykta XVI jako wzór teologa i pasterza Kościoła.

Program rekolekcji uwzględniał także przeżyciowe aspekty wiary i modlitwy. Codzienna dostojna liturgia Mszy św., wspólna celebracja jutrzni i nieszporów. Nabożeństwa umycia nóg, modlitwy wstawienniczej, oddania się Maryi w niewolę miłości.

Temat każdego dnia był pogłębiany przez wystąpienia innych duchownych i świeckich, wśród nich m.in. kardynałowie: C. Hummes (Watykan), A. Vingt-Trois (Francja), S. O’Malley (USA), Ch. Tumi (Kamerun) i Ph. Barbarin (Francja), poza tym o. J. Philippe (Francja - Wspólnota Błogosławieństw), J. Vanier (Francja - Wspólnota Wiara I Światło), oraz dwie kobiety: E. Nogueira (Katolicka Wspólnota Shalom – Brazylia) i P. Gallagher (Odnowa Charyzmatyczna – USA).

W spotkaniu wzięło udział siedemdziesięciu Polaków (40 z Polski, reszta pracujących w innych krajach świata). Wśród nich był tylko jeden biskup, E. Zielski, ordynariusz diecezji Campus Major w Brazylii.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »