Na nowy „antyklerykalizm” dostrzegalny w niektórych mediach zwrócił uwagę kard. Angelo Bagnasco. Wskazał, że istnieje tendencja, by „uciszać głos Kościoła”.
Przewodniczący episkopatu Włoch zabrał głos na odbywającym się w Paryżu zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Swój wykład kard. Bagnasco zatytułował: „Media i Papież: trudny rok”.
Włoski hierarcha podkreślił, że informując o działalności Papieża i Kościoła media nierzadko koncentrują przekaz na elementach, które mogą stworzyć potencjalnego newsa, a brakuje rzetelnej i pełnej informacji. Kard. Bagnasco wskazał, że media zbyt często redukują papieskie wypowiedzi, a także informacje z życia Kościoła, co prowadzi często do nieporozumień czy wręcz może wywoływać konflikty. Mimo to, jak zaznaczył, Kościół chce być obecny w mediach. Pragnie mieć możliwość rzetelnego informowania na temat tego, co mówi i głosi. „Kościół pozostanie wierny swej misji i będzie się wypowiadał w ważnych dla życia poszczególnych społeczeństw kwestiach, a to nie może być postrzegane jako zagrożenie dla świeckości państwa” – stwierdził kard. Bagnasco. Zaapelował zarazem do ludzi mediów, by pozostawali wierni zasadom etyki dziennikarskiej.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.