Na nowy „antyklerykalizm” dostrzegalny w niektórych mediach zwrócił uwagę kard. Angelo Bagnasco. Wskazał, że istnieje tendencja, by „uciszać głos Kościoła”.
Przewodniczący episkopatu Włoch zabrał głos na odbywającym się w Paryżu zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Swój wykład kard. Bagnasco zatytułował: „Media i Papież: trudny rok”.
Włoski hierarcha podkreślił, że informując o działalności Papieża i Kościoła media nierzadko koncentrują przekaz na elementach, które mogą stworzyć potencjalnego newsa, a brakuje rzetelnej i pełnej informacji. Kard. Bagnasco wskazał, że media zbyt często redukują papieskie wypowiedzi, a także informacje z życia Kościoła, co prowadzi często do nieporozumień czy wręcz może wywoływać konflikty. Mimo to, jak zaznaczył, Kościół chce być obecny w mediach. Pragnie mieć możliwość rzetelnego informowania na temat tego, co mówi i głosi. „Kościół pozostanie wierny swej misji i będzie się wypowiadał w ważnych dla życia poszczególnych społeczeństw kwestiach, a to nie może być postrzegane jako zagrożenie dla świeckości państwa” – stwierdził kard. Bagnasco. Zaapelował zarazem do ludzi mediów, by pozostawali wierni zasadom etyki dziennikarskiej.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.