W miejscu śmierci pierwszych brazylijskich męczenników poświęcono nowe sanktuarium im dedykowane. Wspomnienie męczeństwa władze stanowe Rio Grande do Norte ogłosiły dniem wolnym od pracy. Pierwsi brazylijscy męczennicy zginęli w XVII w. z rąk holenderskich żołnierzy w czasie Mszy św.
3 października to dzień wspomnienia pierwszych męczenników tego kraju: błogosławionych Andrzeja de Soveral, Ambrożego Franciszka Ferro, Mateusza Morreiry i wiernych, którzy zostali zamordowani w dwóch niezbyt odległych od siebie miejscach: Cunhaú i Uruaçu w stanie Rio Grande do Norte w 1645 r. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji brazylijskich męczenników w 2000 r.
Według przekazu historycznego w 1645 r. trzech kapłanów i 150 wiernych poniosło śmierć w dwóch masowych morderstwach w osadach, które dziś należą do regionu metropolitalnego Natal, stolicy stanu Rio Grande do Norte.
W godzinach porannych metropolita Natalu, abp Matias Patrício de Macêdo, dokonał w Cunhaú położonym w dzielnicy Nazaré, poświęcenia nowego sanktuarium dedykowanego pierwszym męczennikom. Wspólnota wiernych tej dzielnicy przygotowywała się do tego ważnego momentu poprzez odprawianą codziennie specjalną nowennę w nowym sanktuarium. Nowoczesna bryła, nowego sanktuarium, przedstawia się imponująco.
Natomiast w godzinach wieczornych abp Matias Patrício de Macêdo przewodniczy uroczystej Eucharystii w drugim miejscu męczeństwa w Uruaçu, położonym na terenie municypium São Gonçalo do Amarante, należącym także do metropolii Natal.
Dla uczczenia pierwszych męczenników kraju, władze stanowe Rio Grande do Norte ustanowiły 3 października dniem wolnym od pracy.
W święto patronki Brazylii Matki Bożej z Aparecidy, 12 października, które jest dniem wolnym od pracy w całym kraju, pasterz archidiecezji Natal dokona utworzenia parafii przy inaugurowanym dzisiaj nowym sanktuarium pierwszych brazylijskich męczenników.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.