Specjalny szlak pielgrzymkowy połączy dwa brazylijskie sanktuaria: Matki Bożej w Aparecidzie i Matki Bożej Bolesnej w Belo Horizonte. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane między odnośnymi diecezjami a stanową federacją przemysłu.
„Szlak religijny drogi królewskiej: od Patronki do Patronki” – bo taka jest jego oficjalna nazwa – ma być zainaugurowany za pół roku.
Protokół przewiduje utworzenie w ramach turystyki religijnej szlaku łączącego dwa sanktuaria maryjne, przeznaczonego dla pielgrzymek i medytacji. W projekcie zaplanowano usytuowanie odpowiedniej sygnalizacji drogowej na wzór europejskiego szlaku św. Jakuba do Santiago de Composteli. Droga pielgrzymkowa będzie miała 600 km i przebiegać będzie przez 86 gmin usytuowanych na terenie dwóch stanów: São Paulo i Minas Gerais.
Abp Walmor Oliveira de Azevedo, metropolita Belo Horizonte, podkreślił znaczenie religijności mieszkańców stanu Minas Gerais, w którym leży sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Na 10 mln pielgrzymów odwiedzających narodowe sanktuarium Maryjne w Aparecidzie prawie połowa pochodzi właśnie z tego stanu. Poza pobożnością maryjną, jaką charakteryzują się te dwa sanktuaria, Patronki Minas Gerais i Patronki Brazylii, istnieje między nimi także więź historyczna. Szlak religijny „stanie się siłą duchową, kulturalną i wychowawczą” – podkreślił hierarcha.
Z kolei Agostinho Patrus Filho, sekretarz stanowy odpowiedzialny za turystykę w Minas Gerais, zaznaczył, że spośród pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela Brazylijczycy zajmują trzecie miejsce pod względem liczebności. Według urzędnika zaplanowany szlak religijny stanie się także odzwierciedleniem bogactwa stanu Minas Gerais.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.