Spotkanie przedstawicieli różnych religii w ramach obchodów Światowego Tygodnia Wody.
Wiara ma znaczenie dla rozwoju ludzkości, bo daje motywację do właściwego działania – wskazał kard. Peter Turkson w Sztokholmie na seminarium zatytułowanym: „Woda a religie. Wkład organizacji religijnych w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju związanych z wodą”. Odbyło się ono w stolicy Szwecji 29 sierpnia z udziałem przedstawicieli różnych religii w ramach obchodów Światowego Tygodnia Wody.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zwrócił uwagę, że z perspektywy katolickiej nasza planeta i jej zasoby są darem Boga dla ludzkości. Wynika stąd, że winni się nim dzielić wszyscy bez wyjątku ludzie z jednego pokolenia na drugie.
„Te podstawowe stwierdzenia można też łatwo znaleźć w innych religiach i tradycjach duchowych, niezależnie od ich własnej specyfiki – powiedział kard. Turkson. – Dlaczego jest to tak ważne dla rozwoju? Przede wszystkim dlatego, że nauka może tylko wyjaśnić konkretną rzeczywistość, wskazać przyczyny, określić wymiary zanieczyszczenia, przewidzieć jego negatywne skutki i zaproponować środki zaradcze”. Nie może ona jednak dać motywacji do zgodnego z moralnością działania, a tę właśnie daje religia. Szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju przypomniał tu słowa Papieża Franciszka z encykliki „Laudato si’”: „Każde rozwiązanie techniczne będzie bezsilne w obliczu poważnych problemów świata, jeśli zapomnimy o wielkich motywacjach umożliwiających poświęcenie i życzliwość”.
Kard. Turkson przytoczył konkretne przykłady, jaki wkład mogą wnieść organizacje religijne, gdy chodzi o kwestie związane z wodą. Na pierwszym miejscu wymienił wychowanie młodzieży do solidarności, altruizmu i odpowiedzialności, które pomoże jej kiedyś być uczciwymi administratorami i politykami. Dalej zachęcił do ukazywania przy nauczaniu Pisma Świętego i tradycji duchowych, że woda jest cenna i często stosuje się ją w liturgii. Winno się jej zatem używać z szacunkiem i wdzięcznością. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zaproponował też organizowanie międzyreligijnych kampanii w obronie czystości rzek czy jezior oraz troskę o gospodarowanie wodą zgodne z poszanowaniem ludzkiej godności i dobra wspólnego.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.