Iran wie, jak wyprodukować bombę atomową

Iran dysponuje wiedzą, jak wyprodukować bombę nuklearną i mógł już testować systemy detonacji odpowiednie dla jego pocisków średniego zasięgu - pisze w poniedziałek "Times", powołując się na tajny aneks do tegorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Aneks podsumowuje zgromadzone przez agencje wywiadowcze informacje dotyczące irańskich prac nad głowicami, detonatorami i wzbogacaniem paliwa nuklearnego. Z dokumentów płynie wniosek, że "Iran ma dość informacji, by być w stanie zaprojektować i wyprodukować" bombę atomową.

"Times" informuje, że ustalenia aneksu są niepewne i niepoparte przez samego szefa MAEA Mohameda ElBaradei, który w ubiegłym miesiącu podkreślał, że MAEA nie ma "konkretnych dowodów" potwierdzających militarny aspekt programu irańskiego.

Francja i Izrael oskarżały Agencję o zatajanie aneksu. W 2007 roku w raporcie amerykańskich agencji wywiadowczych znalazło się stwierdzenie, że Iran w 2003 roku zawiesił prace badawcze nad skonstruowaniem głowicy atomowej. Ocena ta została odrzucona przez Londyn i Paryż - przypomina brytyjski dziennik.

Z kolei doradca prezydenta USA Baracka Obamy gen. James Jones ocenił w niedzielę, że to, czy Iran wie, jak skonstruować bombę jest "kwestią pewnych domysłów".

Projektowanie głowic stanowi tylko część złożonego procesu budowania bomby atomowej. Według ekspertów Iran już opanował najtrudniejszą część, czyli uzyskiwanie paliwa jądrowego zarówno dla celów cywilnych, jak i wojskowych - zauważa gazeta.

Teheran zawsze twierdził, że jego program wzbogacania uranu służy celom cywilnym, ale ajatollah Ali Chamenei miał już w 1984 roku powiedzieć, że "arsenał nuklearny miałby służyć Iranowi jako środek odstraszający w rękach żołnierzy Boga".

W niedzielę ElBaradei poinformował w Teheranie, że inspektorzy MAEA 25 października odwiedzą drugi irański zakład wzbogacania uranu w Kum. Pierwszy taki zakład znajduje się koło miasta Natanz.

Teheran zgodził się na inspekcję przedstawicieli MAEA w czwartek w Genewie podczas spotkania z grupą pięć plus jeden (Rosja, Chiny, Francja, W. Brytania, USA oraz Niemcy), na którym omawiano kwestie programu atomowego Iranu.

Istnienie zakładów w Kum strona irańska ujawniła 25 września, wzbudzając niepokój i krytykę państw zachodnich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  wiecej »