Materiały z podsłuchów CBA będą ujawnione

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział w poniedziałek, że czynności wyjaśniające w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy pracach nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych już trwają. Zaznaczył, że ujawni materiały z podsłuchów CBA jak tylko je otrzyma.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w piśmie do szefa CBA Mariusza Kamińskiego ustaliła na 15 października termin przesłania tych materiałów z Biura do prokuratury. Według rzecznika CBA Temistoklesa Brodowskiego, część materiałów zostanie przekazana jeszcze w poniedziałek - reszta we wtorek.

Minister Czuma powiedział, że powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego otrzymał 21 września od Mariusza Kamińskiego z CBA. Wcześniej nic nie wiedział o tej sprawie. Mimo, jak to określił, "mizerii" tych dokumentów, natychmiast, jeszcze przed artykułem w "Rzeczypospolitej" skierował sprawę do prokuratury.

"Czynności wyjaśniające są już podjęte od czwartku ubiegłego tygodnia" - powiedział.

Czuma powtórzył, że w materiałach CBA brak jest źródłowych informacji, pełnego stenogramu i brak nośnika, na którym nagrano podejrzewanych.

"Uderzający jest brak jakiegokolwiek śladu działania funkcjonariuszy CBA, którzy pracują nad tym od lipca zeszłego roku, a więc rok i dwa miesiące, jakiegokolwiek śladu badania stanu majątkowego osób podejrzewanych, dotarcia do wysokości konta, badania fluktuacji sytuacji materialnej osób podejrzewanych. W działaniu korupcyjnym to jest po prostu podstawowa czynność" - mówił Czuma.

Powtórzył też to co powiedział już kilka dni temu, że materiały CBA "nie wskazują na winę" Drzewieckiego i Chlebowskiego. "Co innego jest odpowiedzialność moralna, co innego polityczna. Ja jako prokurator muszę się skupić tylko i wyłącznie na odpowiedzialności prawno-karnej. I w świetle tej konstrukcji prawno-karnej, dopóki nie ma dowodów winy, muszę uważać każdego podejrzewanego człowieka za niewinnego" - zaznaczył Czuma.

Minister zapowiedział, że dokumenty z podsłuchów zostaną opublikowane "jak tylko je dostanie". Piątkowe oświadczenie CBA, że czeka z tym na Prokuratora Generalnego, wynika z nieznajomości procedury karnej - uważa minister sprawiedliwości.

"Dokument, który się nazywa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Drzewieckiego i Chlebowskiego, który ja otrzymałem z CBA, może ujawnić, czyli uchylić klauzulę tajności, tylko twórca tego dokumentu czyli Mariusz Kamiński. On to uczynił już w piątek, dodając zupełnie niezrozumiały tekst, że reszta należy do mnie" - powiedział Czuma.

"Ja nie mam żadnych dokumentów. Prokurator, któremu powierzyłem sprawę parę dni przedtem, już zanim w 'Rzeczypospolitej' był artykuł, zwrócił się już do CBA o następne dokumenty i mam nadzieję, że je otrzyma" - dodał Czuma.(PAP)

kop/ pz/ jbr/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
wiecej »