Spotkanie przełożonych zakonnych

Przełożeni działających w Polsce zakonów, zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich dyskutują na Jasnej Górze m.in. o tożsamości, roli i zadaniach osób konsekrowanych w kontekście procesów laicyzacyjnych w Polsce.

Zorganizowane po raz piąty Sympozjum Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w którym uczestniczy ponad 350 osób, potrwa do piątku. Spotkanie takie odbywa się na Jasnej Górze co trzy lata.

Z przełożonymi zakonów spotkają się nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

W Polsce działa 151 zakonów i zgromadzeń żeńskich, do których należy ok. 25 tys. sióstr. Dwie trzecie tych zgromadzeń to stare, tradycyjne zakony i instytuty, a pozostała część - młode zgromadzenia. Wiele z nich dotarło do Polski z zagranicy.

W 61 zakonach i zgromadzeniach męskich jest ok. 13 tys. zakonników. Ponadto do 33 instytutów świeckich należy około tysiąc osób. Ich członkowie także uznawani są przez Kościół za osoby konsekrowane.

W sumie w Polsce jest 245 instytutów życia konsekrowanego i 39 tys. osób konsekrowanych. Są też indywidualne formy życia konsekrowanego, takie jak dziewice, wdowy i wdowcy konsekrowani oraz pustelnice i pustelnicy.

Wtorkowej mszy świętej dla uczestników spotkania przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. W homilii wskazał, że współczesna rzeczywistość jest coraz wyraźniej zdominowana przez liberalizm.

"Po dwóch rewolucjach XX wieku - komunistycznej i nazistowskiej - jesteśmy świadkami rewolucji liberalizmu. I niech nikt się nie obraża, jeżeli tego słowa używamy. Jest jakaś alergia w niektórych środowiskach społecznych, kiedy posługujemy się słowem liberalizmu, albo nawet libertynizmu. To jest prawda dzisiejszego naszego codziennego życia" - powiedział nuncjusz.

Abp Kowalczyk podkreślił, że katolicy, wyznający i pielęgnujący chrześcijańskie wartości, muszą zmierzyć się z liberalną rzeczywistością. Tym bardziej ważna jest - jak mówił - wartość "charyzmatów zakonnych".

W homilii nuncjusz apostolski mówił również o "przepotężnej władzy środków masowego przekazu", które - według niego - "oddziaływają na nas w sposób czasem zastraszający".

"I nikt z nas niech się nie wymawia, że nie ulega takiej czy innej zależności od tych środków (). Mówię to po to, żebyśmy sobie zdali sprawę z rzeczywistości - do jakiego stopnia nasze umysły już zostały zdominowane przez kreowanie swoistej świadomości i swoistego odbierania rzeczywistości przez te instrumenty, które dzisiaj pretendują do tego, ażeby być czwartą władzą, nie tylko w Polsce, ale w całym świecie" - powiedział abp Kowalczyk.

Nuncjusz apostolski ocenił, że media w imię tzw. nowoczesności relatywizują prawdę. "Jako świadomi katolicy i osoby konsekrowane musimy się strzec postawy tzw. poprawności, która sprawia, iż w mass mediach czy wypowiedziach publicznych mówi się to, co wypada i na co czekają właściciele czasopism i wydawcy, a nie to czego domaga się prawda" - zaapelował.

Jego zdaniem, osoby konsekrowane muszą czynnie uczestniczyć we współczesnych przemianach, na wzór wielkich twórców zgromadzeń zakonnych i wybitnych świętych, którzy zmieniali kulturę i sposób myślenia ludzi swoich czasów. Dlatego - jak mówił nuncjusz - istotą powołania współczesnych zakonnic i zakonników powinno być klarowne i zdecydowane świadectwo życia.

Jasnogórskie sympozjum - w zamyśle jego organizatorów - służy pogłębieniu dialogu wśród osób konsekrowanych. Chodzi o refleksję, w jaki sposób organizować życie wewnętrzne wspólnot oraz posługę i duszpasterstwo, biorąc pod uwagę przemiany zachodzące w ostatnich latach w polskim społeczeństwie.

Stolicę Apostolską reprezentuje podczas sympozjum salezjanka siostra Enrica Hosanna - podsekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Siostra Enrica sprawuje najwyższą wśród kobiet funkcję w Kościele katolickim.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
wiecej »