Buzek: Nie naciskać na Czechy

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyraził w czwartek przekonanie, że Unia Europejska nie powinna naciskać na Czechy w sprawie Traktatu z Lizbony, choć trzeba mieć świadomość, że zwłoka wiąże się z dużymi kosztami dla mieszkańców UE.

Buzek powiedział na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli, że jest przekonany, iż prezydent Czech Vaclav Klaus w końcu podpisze dokument, który ma zreformować UE.

Buzek w piątek jedzie do Czech, gdzie przeprowadzi rozmowy z przewodniczącymi obu izb parlamentu oraz premierem Janem Fischerem. Być może spotka się także z Klausem, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Szef PE podkreślił, że nie należy naciskać z zewnątrz na Republikę Czeską, bo nie można ingerować w decyzje prezydenta i Trybunału Konstytucyjnego.

Traktat został już ratyfikowany przez obie izby czeskiego parlamentu i już raz uznany przez Trybunał za zgodny z konstytucją, ale pod koniec września grupa czeskich senatorów, reprezentujących głównie prawicową Obywatelską Partię Demokratyczną (ODS), złożyła w Trybunale Konstytucyjnym w Brnie wniosek o ponowne zbadanie zgodności Traktatu z ustawą zasadniczą.

Jak zaznaczył Buzek, z powodu trudności wokół Traktatu Lizbońskiego UE nie może dość efektywnie reagować na niektóre ważne problemy, takie jak bezrobocie, walka ze zmianami klimatycznymi czy nielegalna imigracja.

Zwrócił uwagę, że szczególnie w okresie obecnego kryzysu gospodarczego ludzie chcą widzieć konkretne wyniki działań instytucji unijnych. "Mamy problemy instytucjonalne. Chcielibyśmy je rozwiązać, bo są zbyt kosztowne dla naszych obywateli(...) Ich nie interesują nasze problemy instytucjonalne, ich interesuje nasza skuteczność" - powiedział szef PE.

Dodał, że jeśli Trybunał Konstytucyjny Czech da zielone światło dla Traktatu z Lizbony, nie widzi powodu, dla którego Klaus miałby go nie podpisać. "Spodziewam się, że jeśli (decyzja Trybunału) będzie pozytywna, prezydent podpisze Traktat" - powiedział Buzek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »