Częstochowa: 27. Pielgrzymka Środowisk Twórczych

27. Pielgrzymka Środowisk Twórczych zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze polskich artystów i twórców kultury. Do częstochowskiego sanktuarium przybyli m.in.: aktorzy, muzycy, poeci, pisarze i dziennikarze z różnych części kraju.

Uczestników pielgrzymki powitał podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. prał. Wiesław Niewęgłowski. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Poznańskie Słowiki pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza.

"Każda pielgrzymka jest innym czasem, innym błaganiem, innym spotkaniem, a na pewno te spotkania są bardzo potrzebne, integrują środowisko. Cieszę się, że udało mi się wraz z przyjaciółmi, kolegami, ze środowiskiem tu przyjechać" - powiedziała, cytowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, Anna Seniuk.

"Przyjeżdżam tu sama, wtedy jest inne skupienie, inny czas, jak człowiek tu jest zupełnie sam, ale za każdym razem jest to wielka okazja żeby dziękować i prosić, dziękować i błagać, dziękować i mieć nadzieję" - dodała aktorka.

"W ciągu wieków twórcy i święci swoim życiem i swoją twórczością wytyczali nową duchowość, nową drogę przeżywania Boga, świata, przyrody, odsłaniali nową wrażliwość. Nowe pokolenia twórców stają przed Tobą, świadomi, że kultura jest naturalną konsekwencją wiary" - mówił w homilii ks. prałat Niewęgłowski.

Jak dodał, od wieków ludzie tworzyli dzieła sztuki z myślą o Bogu. Podkreślił też, że upadek człowieka staje się upadkiem kultury. Zachęcał, by twórcy ponownie wzmocnili więź wiary z kulturą.

Jeszcze przed mszą św. artyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Natomiast na zakończenie spotkania w Sali Papieskiej odbył się koncert Poznańskich Słowików, który zgromadził nie tylko uczestników Pielgrzymki Środowisk Twórczych, ale też wielu pielgrzymów odwiedzających tego dnia jasnogórskie sanktuarium.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych założył w 1978 roku w Warszawie ks. prałat Niewęgłowski. Potem ośrodki duszpasterskie powstawały w innych miastach. Dziś wszystkie diecezje prowadzą duszpasterstwa dla twórców. Duszpasterstwo obejmuje środowiska: aktorów, architektów, dziennikarzy, filmowców, historyków sztuki, literatów, muzyków, naukowców, plastyków, pracowników radia i telewizji, wydawców. Patronem twórców jest św. Albert Chmielowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »