Reklama

Papież: reformy watykańskich mediów nieodwracalne

Papież zachęcił kierownictwo watykańskich mediów do ich zdecydowanej reformy. Jest to jak zaznaczył proces nieodwracalny, który ma doprowadzić do ich scalenia w elektronicznej formie.

Reklama

Z dyrekcją Sekretariatu ds. Komunikacji Franciszek spotkał się wczoraj wieczorem, aby osobiście przekazać nowe statuty Sekretariatu. Mają one charakter otwarty, to znaczy są przygotowane na ewentualny rozwój środków społecznego przekazu. Jak podkreśla prefekt Sekretariatu prał. Dario Viganò, Papież zwraca szczególną uwagę na służebną rolę watykańskich mediów:

"Myślę, że takie jest nasze powołanie. Z jednej strony służba wewnątrz Kościoła, ale jednocześnie pomagać innym dziennikarzom mówić o Kościele, który jak podkreśla Papież Franciszek, nie jest jedynie jednostką socjologiczną, a zatem nie można do niego zastosować kategorii politycznych. Kościół potrzebuje raczej hermeneutyki duchowej, a zatem postrzegania wydarzeń i działalności kościelnej w perspektywie przede wszystkim duchowej. Kościół to ogół ludzi, którzy żyją jako uczniowie Chrystusa i chcą, by wszystko, co robią, nabierało znaczenia w Chrystusie. Jeśli natomiast brakuje tego postrzegania duchowego, bardzo często dochodzi do zwodniczych wypaczeń ideologicznych. A zatem Sekretariat ds. Komunikacji jest, jak powiedział Papież, punktem odniesienia dla świata mediów, a w szczególności dla watykanistów, aby coraz pełniej i coraz lepiej mogli opowiadać światu o nauczaniu Ojca Świętego i jego gestach."

Strukturę powołanego w czerwcu ub.r. Sekretariatu ds. Komunikacji przedstawia jego statut, ogłoszony wczoraj w Watykanie. Celem powołania tej dykasterii była integracja i jednolite kierownictwo instytucji medialnych Stolicy Apostolskiej.

Sekretariat składa się z pięciu dyrekcji: ds. ogólnych (kierują nią: Paolo Nusiner i Giacomo Ghisani), wydawniczej (vacat), Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej (Greg Burke i Paloma García Ovejero), technicznej (Francesco Masci) i teologiczno-duszpasterskiej (Nataša Govekar). Wchłonie następujące instytucje medialne: Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Służbę Internetową, Radio Watykańskie, Watykański Ośrodek Telewizyjny, dziennik „L’Osservatore Romano”, drukarnię Tipografia Vaticana, Służbę Fotograficzną i wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana. Sekretariatowi Komunikacji podlegać będzie także oficjalna watykańska strona internetowa oraz papieskie konta i profile na portalach społecznościowych.

Prefektem Sekretariatu jest prał. Edoardo Viganò, zaś sekretarzem prał. Lucio Adrián Ruiz. Wspomaga ich 12-osobowa rada. To im wczoraj wieczorem papież Franciszek wręczył statut dykasterii. Wejdzie on w życie 1 października. Na razie obowiązywać będzie „ad experimentum” przez trzy lata. Siedziba Sekretariatu mieści się przy ulicy Conciliazione 5.

Według hiszpańskiego dziennika „ABC”, za sprawą Sekretariatu Stolica Apostolska będzie posiadać „najbardziej zaawansowaną” instytucję medialną na świecie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama