Reklama

Komisja Majątkowa do Trybunału?

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich, by ten rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją działań rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej - poinformował w środę PAP kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Filip Szatanik.

Reklama

Majchrowski już tydzień temu zapowiadał taki krok, kiedy radni zdecydowali, że Rada Miasta Krakowa nie wystąpi w tej sprawie do Trybunału.

Według władz Krakowa artykuł 78. polskiej konstytucji gwarantuje prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji administracyjnych wydanych w pierwszej instancji i przepis ten powinien być stosowany także w przypadku rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej oraz Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich, nawet jeśli toczące się przed nimi postępowania mają charakter polubowny.

Komisja Majątkowa na niejawnych posiedzeniach, bez udziału przedstawicieli gminy, przyznawała krakowskie nieruchomości m.in. opactwu cystersów i parafii Mariackiej. Władzom Krakowa chodzi o to, że od orzeczeń obu komisji nie można się odwołać do sądu ani do żadnego innego organu, podczas gdy rozstrzygają one o losie nieruchomości komunalnych często olbrzymiej wartości.

Prezydent Krakowa już wcześniej zgłaszał wątpliwości dotyczące Komisji Majątkowej w czterech skargach kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Postępowanie przed NSA zostało zawieszone do czasu, aż Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów, którzy w styczniu tego roku wystąpili o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP.

Wniosek posłów nie dotyczy jednak regulacji stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich i nie uwzględnia przepisów ustaw o samorządzie oraz pracownikach samorządowych. Komisja Majątkowa wydała do tej pory 36 orzeczeń dotyczących znajdujących się w Krakowie nieruchomości Skarbu Państwa i 20 dotyczących nieruchomości komunalnych.

Kościół chce zwrotu kolejnych ośmiu nieruchomości lub odszkodowania za nie, a roszczenia gminy żydowskiej dotyczą ośmiu kamienic.

Komisja majątkowa działa na podstawie ustawy z 1989 r. W jej skład wchodzi 12 osób; po sześciu przedstawicieli rządu i Episkopatu. Komisja zajmuje się zwrotem majątków, które zgodnie z ustawą z 1950 r. nie podlegały nacjonalizacji, gdyż nie przekraczały 50 hektarów. Często jednak je odbierano, nie wystawiając żadnych pokwitowań.

Pod koniec czerwca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu dokonano weryfikacji zasad działania Komisji Majątkowej. Najważniejsze zmiany to: uczestnictwo w postępowaniu o zwrot nieruchomości wojewody, na którego terenie się ona znajduje, wyceny nieruchomości budzące wątpliwości będą przekazywane przez Komisję Majątkową stosownym organizacjom rzeczoznawców majątkowych, a wykaz wniosków pozostałych do rozpatrzenia zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama