W Polsce obchodzimy 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Przypada on w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Warto przy tej okazji wspomnieć, iż polskie szkoły coraz częściej wybierają patronów z grona znaczących postaci Kościoła. Tak stało się m.in. w Wielopolu Skrzyńskim, w diecezji rzeszowskiej, gdzie patronem publicznego gimnazjum został sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko.
Jak przyznaje dyrektor placówki Stanisław Paryś, patrona szkoły nie można było wybrać lepiej. „Wartości, którymi kierował się ks. Jerzy Popiełuszko są doskonałym drogowskazem dla gimnazjalistów szukających odpowiedzi na pytanie «Jak żyć?». To jest ten najtrudniejszy wiek 14-17 lat, ponieważ wtedy kształtuje się charakter młodego człowieka. Wartości, które wcielał w życie, a więc «zło dobrem zwyciężaj», «wolność jest w nas», prawda, dobro, sprawiedliwość – chcemy te ideały przenosić do naszej szkoły” – podkreślił dyrektor Stanisław Paryś.
Tymczasem w Jastrzębiu Zdroju w archidiecezji katowickiej Gimnazjum nr 8 przyjęło imię sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. W Polsce imię ks. Blachnickiego nosi kilka szkół podstawowych (m. in. w Rybniku i Nowym Sączu) oraz Wyższa Szkoła Służby Społecznej w Suwałkach.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.