Rosja chce większej jasności ws. nowej tarczy

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że jego kraj chciałby mieć większą jasność w sprawie planów USA w sferze obrony przeciwrakietowej. Podkreślił też wzajemny związek między strategicznymi broniami ofensywnymi i defensywnymi.

Ławrow mówił o tym w wywiadzie dla rosyjskich mediów państwowych - agencji RIA Nowosti, radia Gołos Rossii i telewizji Russia Today.

"Zrezygnowawszy z planów tarczy antyrakietowej, Stany Zjednoczone opracowały alternatywny system, który w pierwszej fazie nie będzie stwarzał problemów, jednak w wypadku kolejnych etapów chcielibyśmy uzyskać większą jasność" - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji.

Podkreślił też związek między strategicznymi broniami ofensywnymi i defensywnymi. "Po raz pierwszy w historii traktat o ograniczeniu strategicznych broni ofensywnych negocjowany jest w warunkach braku układu o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej" - zauważył Ławrow.

Minister nawiązał do trwających rosyjsko-amerykańskich negocjacji w sprawie nowego traktatu, ograniczającego potencjały ofensywne obu krajów, który ma zastąpić wygasający 5 grudnia układ o redukcji broni strategicznych z 1991 roku (START-1). Mówiąc o braku traktatu o obronie przeciwrakietowej, miał na myśli układ ABM, zawarty przez ZSRR i Stany Zjednoczone w 1972 roku, z którego USA w trybie jednostronnym wyszły w 2001 roku.

Prezydenci obu krajów, Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama, uzgodnili już główne parametry nowego traktatu, ograniczającego ich potencjały ofensywne. Porozumieli się, że w ciągu siedmiu lat od wejścia w życie nowego układu Rosja i USA zredukują liczbę głowic bojowych do 1500-1675, a systemów ich przenoszenia - do 500-1110. Według nieoficjalnych informacji, dolne pułapy to propozycje Moskwy, a górne - Waszyngtonu.

Później prezydenci kilkakrotnie potwierdzili wolę zawarcia nowego traktatu przed końcem tego roku. Wydali też swoim negocjatorom instrukcje, by przyspieszyli prace.

Ławrow oznajmił, że strony czynią wszystko, aby prace nad nowym układem zakończyć przed grudniem. "W niektórych kwestiach osiągnięto już porozumienie. Jednak istnieją sprawy, w których prezydenci się porozumieli, a które wymagają jeszcze przełożenia na język traktatowy" - wskazał.

Szef dyplomacji Rosji zapowiedział, że kolejna runda rosyjsko-amerykańskich negocjacji rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Genewie.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej będzie się opierał na okrętach wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3, co umożliwia przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie, w tym ewentualnie w Polsce.

Dotychczasowy plan zakładał budowę w Polsce bazy dla 10 rakiet przechwytujących i radaru wczesnego ostrzegania w Czechach. System miał bronić przed rakietami dalekiego zasięgu nadlatującymi z Iranu. Nowa tarcza w jej początkowej konfiguracji obliczona będzie na rakiety średniego i krótkiego zasięgu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
wiecej »